Restauratéři chtějí od vlády znát jasné instrukce pro režim na silvestra

Restauratéři potřebují podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) od vlády znát jasné instrukce pro režim na silvestra. Je chyba, že je nový kabinet nepředstavil. Dnešní rozhodnutí nových ministrů nežádat poslance o prodloužení nouzového stavu se může zdát jako dobrá zpráva, pokud by ale vláda na poslední chvíli názor změnila, byl by to problém. Provozovatelé gastronomických zařízení totiž nemohou fungovat z hodiny na hodinu. ČTK to dnes řekl restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner.

Nouzový stav vyhlásila předchozí vláda s platností do půlnoci 25. prosince, díky tomu mohla mimo jiné omezit provozní dobu restaurací či barů do 22:00. Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes řekl, že bez nouzového stavu budou tedy v dalším období platit jen opatření vyhlášená podle pandemického zákona. "Samozřejmě, pokud se bude jakýmkoliv způsobem vyvíjet situace s omikronem a eventuálně jiná situace negativně, vláda bude velmi rychle a velmi důsledně reagovat v souladu s doporučením odborníků," uvedl. Nový kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) zasedne znovu příští týden ve středu a následně i 29. prosince.

Restauratéři podle Kastnera potřebují na silvestra nakoupit zásoby, naplánovat směny. Není podle něj možné vše měnit krátce před zahájením novoročních oslav. Vláda by proto měla nyní jasně říci, zda budou moci služby fungovat, nebo ne. Právě i informace, že budou muset být zavřené nebo pro ně bude platit omezený režim, by byla lepší než další nejistota. Frustrace mezi podnikateli je podle Kastnera velká.

Mnoho firem podle Kastnera zrušilo vánoční večírky, v poslední době ale podle něj přibylo rezervací menších skupin. Lepší situace je podle něj ve městech, na vesnicích hosté příliš nechodí, řekl ČTK.

Do gastronomických podniků mají momentálně přístup až na výjimky jen lidé s dokončeným očkováním a ti, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Personál restaurací musí příslušné doklady před poskytnutím obsluhy zkontrolovat. Některé podniky vládní opatření dlouhodobě bojkotují, podle Kastnera se tyto případy množí.

Související

Více souvisejících

Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

VIDEO Orbánovy vlády: Volá po míru na Ukrajině. Bez Krymu

Maďarský premiér Viktor Orbán skandálně vyzval k mírovým rozhovorům Kyjeva a Moskvy, když vláda k tomu připravila i video. V něm ale už Krym nepatří Ukrajině.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy