Restauratéři chtějí od vlády znát jasné instrukce pro režim na silvestra

Restauratéři potřebují podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) od vlády znát jasné instrukce pro režim na silvestra. Je chyba, že je nový kabinet nepředstavil. Dnešní rozhodnutí nových ministrů nežádat poslance o prodloužení nouzového stavu se může zdát jako dobrá zpráva, pokud by ale vláda na poslední chvíli názor změnila, byl by to problém. Provozovatelé gastronomických zařízení totiž nemohou fungovat z hodiny na hodinu. ČTK to dnes řekl restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner.

Nouzový stav vyhlásila předchozí vláda s platností do půlnoci 25. prosince, díky tomu mohla mimo jiné omezit provozní dobu restaurací či barů do 22:00. Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes řekl, že bez nouzového stavu budou tedy v dalším období platit jen opatření vyhlášená podle pandemického zákona. "Samozřejmě, pokud se bude jakýmkoliv způsobem vyvíjet situace s omikronem a eventuálně jiná situace negativně, vláda bude velmi rychle a velmi důsledně reagovat v souladu s doporučením odborníků," uvedl. Nový kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) zasedne znovu příští týden ve středu a následně i 29. prosince.

Restauratéři podle Kastnera potřebují na silvestra nakoupit zásoby, naplánovat směny. Není podle něj možné vše měnit krátce před zahájením novoročních oslav. Vláda by proto měla nyní jasně říci, zda budou moci služby fungovat, nebo ne. Právě i informace, že budou muset být zavřené nebo pro ně bude platit omezený režim, by byla lepší než další nejistota. Frustrace mezi podnikateli je podle Kastnera velká.

Mnoho firem podle Kastnera zrušilo vánoční večírky, v poslední době ale podle něj přibylo rezervací menších skupin. Lepší situace je podle něj ve městech, na vesnicích hosté příliš nechodí, řekl ČTK.

Do gastronomických podniků mají momentálně přístup až na výjimky jen lidé s dokončeným očkováním a ti, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Personál restaurací musí příslušné doklady před poskytnutím obsluhy zkontrolovat. Některé podniky vládní opatření dlouhodobě bojkotují, podle Kastnera se tyto případy množí.

Související

Na Václavském náměstí se o víkendu protestovalo proti Fialově vládě. (16.9.2023) Glosa

Události Petra Nutila: Vyhasínající Rajchl a ústavní Orel v hnízdě

Moji milí, čím začít jiným, než úplně čerstvou zprávou! Další demonstrace uspořádaná Jindřichem Rajchlem proběhla. A tak to má být, žijeme ve svobodné zemi, kde si každý může protestovat proti čemu chce. Tentokrát se už pod vedením tohoto pána neprotestovalo proti bídě, ale vládě. Asi bída už v ČR není, nebo co. Každopádně to je asi tak jediný rozdíl mezi touto demonstrací a tou předchozí. 
Na Václavském náměstí se protestuje proti Fialově vládě. (16.9.2023)

Václavské náměstí hostilo demonstraci Rachlovy strany PRO. Dorazily tisíce lidí

Na Václavském náměstí v Praze se v sobotu konal protivládní protest pořádaný mimoparlamentní stranou PRO. Na akci, která pod heslem Česko proti vládě začala ve 14 hodin, dorazily tisíce lidí, kteří prostranství zaplnili od sochy svatého Václava asi do poloviny náměstí, z něhož se následně vydali na pochod k ministerstvu vnitra na Letné. 

Více souvisejících

Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 17 minutami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy