Česko loni poskytlo oficiální rozvojovou pomoc v celkové výši 7,019 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 400 milionů více. V poměru k takzvanému hrubému národnímu důchodu (HND) ale zůstala pomoc na úrovni 0,13 procenta. Vláda přitom ve strategickém rámci chce do roku 2030 zvýšit podíl oficiální rozvojové pomoci na HND na 0,33 procenta.
Vyplývá to z výročního materiálu České rozvojové agentury (ČRA). Ta zprostředkovává pomoc od Česka jiným státům třeba při prevenci katastrof, zásobování vodou nebo vzdělávání.
K meziročnímu zvýšení oficiální rozvojové pomoci přispělo podle agentury loňské oddlužení Srbska a Černé Hory. Poklesly naopak náklady na uprchlíky na území Česka, podle ČRA je to ale dáno především změnou metodiky jejich vykazování.
Agentura upozornila, že ze skoro čtyř desítek států v mezinárodní Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) patří Česko mezi osm zemí, které dávají na oficiální rozvojovou pomoc méně než 0,2 procenta HND. Průměr zemí OECD je 0,3 procenta HND a organizace doporučuje dávat na pomoc až 0,7 procenta důchodu. Toto doporučení však zatím plní pouze Dánsko, Lucembursko, Norsko, Švédsko a Velká Británie.
ČRA ve svém výročním materiálu označila splnění plánu, aby česká oficiální rozvojová pomoc do roku 2030 vzrostla na 0,33 procenta HND, za výzvu. S takovým podílem počítá Strategický rámec Česká republika 2030, který v roce 2017 schválila tehdejší vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Dokument nastavuje cíle, kterých by Česko mělo dosáhnout v oblasti rozvoje společnosti, hospodářství, obcí a regionů, odolnosti ekosystémů, dobrého vládnutí a propojení se světem.
Související
Novým ředitelem České rozvojové agentury se stal Jan Slíva, jmenoval ho Petříček
Kdo bude novým šéfem České rozvojové agentury? Zájem o post je nečekaný
Česká rozvojová agentura , Česká republika , Vláda ČR , oecd
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě