Senát považuje ruské raketové útoky na Ukrajinu za teroristický akt

Senát odsoudil ruské raketové útoky na ukrajinské civilní cíle a infrastrukturu, označil je za teroristické. Referenda o připojení čtyř okupovaných oblastí na východě Ukrajiny k Rusku považuje za zločinnou agresi a sprostou krádež území. Rozhodl o tom dnes téměř jednomyslně na návrh svého výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost.

"Rusko téměř jako gangster sahá k zastrašování civilních obyvatel," uvedl při zdůvodnění stanoviska předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý). Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) by uvítal, kdyby se do budoucna horní komora vymezila proti dezinformátorům a populistům, kteří pod rouškou nastolení míru schvalují vraždění nevinných lidí. "To je absurdní situace," uvedl Vystrčil.

"Rusko zaútočilo s využitím masivních raketových útoků na civilní objekty a kritickou infrastrukturu, aby teroristickými metodami zastrašilo veřejné mínění a připravilo občany Ukrajiny o dodávky elektřiny, vody, tepla nebo telefonního spojení," uvádí se ve stanovisku, které podpořilo 45 ze 47 přítomných senátorů.

Proti stanovisku byl pouze exkomunista a končící ústecký senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), který je znám svými proruskými postoji. Petr Štěpánek (STAN) se hlasování zdržel.

Referenda v Chersonské, Záporožské, Doněcké a Luhanské oblasti, jimiž ruské okupační síly měly legitimizovat anexi těchto území, považuje horní komora nelegální a "za zločinnou agresi a sprostou krádež území". Každý, kdo se na tomto "zločinném spiknutí" podílel jako člen vlády či parlamentu nebo jako mediální podporovatel, by měl být podle horní komory považován za aktéra mezinárodního zločinu a zařazen na sankční seznam. Mezinárodní organizace referenda neuznaly.

Senát ve stanovisku připomenul, že Rusko jako člen Rady bezpečnosti OSN využívá právo veta, čímž ochromuje schopnost OSN napomoci mírovému řešení nevyprovokované války, kterou Valné shromáždění OSN označilo za agresi porušující Chartu OSN, podle níž nelze používat sílu v mezinárodních vztazích. Poukázal i na přípravy eskalace konfliktu z běloruského území.

Horní komora také podpořila dodávky systémů protivzdušné obrany na Ukrajinu kvůli ochraně ukrajinských obyvatel. Vláda by měla podle Senátu doporučit koordinaci kroků v rámci EU s ohledem na české unijní předsednictví.

Kabinet by měl podle doporučení horní komory také vyzvat instituce EU ke zpracování systematické rozpočtové pomoci Ukrajině, která bude potřebovat pomoc i členů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nebo skupiny G7, tedy sdružení ekonomicky nejvyspělejších států světa.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Senát ČR

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

včera

Marian Jurečka

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

včera

včera

Otužování jako moderní trend? Lidé si ve studené vodě posilovali imunitu od pradávna

Období, kdy zima ztrácí na síle a přichází jaro, je ideální pro otužování. To je dnes velmi populární a získává si stále více příznivců. Otužování ovšem nemůžeme vnímat jako trend moderní doby, je totiž staré jako lidstvo samo. První zmínky o otužování sahají až do období starověku.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy