Širší osvobození od koncesionářských poplatků asi u vlády neprojde

Zejména kvůli zásadním dopadům na příjmy České televize a Českého rozhlasu kabinet Petra Fialy (ODS) zřejmě odmítne návrh poslanců opozičního ANO na rozšíření okruhu lidí osvobozených od úhrady koncesionářských poplatků.

Platit by je nemuseli podle novely příslušného zákona starobní a invalidní důchodci, všichni držitelé průkazu lidí se zdravotním postižením, nikoli tedy jen lidé s úplným zrakovým či sluchovým hendikepem jako nyní, a také nezaopatřené děti. Kabinet by měl podle podkladů pro středeční schůzi poslat zákonodárcům k předloze záporné stanovisko.

Předkladatelé v čele s lídrem ANO Andrejem Babišem zdůvodnili rozšíření skupiny lidí osvobozených od úhrady poplatků snahou o snížení životních nákladů zranitelných skupin obyvatel. Podle předběžného stanoviska kabinetu by tento krok vedl fakticky k likvidaci veřejné služby poskytované Českou televizí a ke zcela zásadnímu omezení této služby v případě Českého rozhlasu. Veřejnoprávní televize by přišla podle podkladů o až 2,85 miliardy korun ročně, tedy asi o polovinu příjmů z koncesionářských poplatků. Rozhlas by ztratil až dvě pětiny výnosů z poplatků, ročně zhruba 800 milionů korun, stojí v materiálu.

Televizní poplatek činí na domácnost 135 korun a rozhlasový 45 korun měsíčně. Poplatky představují většinu příjmů obou veřejnoprávních médií.

Nynější výjimky z hrazení poplatků, k nimž patří také domácnosti s příjmy pod 2,15násobek životního minima, pokládají předkladatelé novely za úzké a přísné. Neodrážejí podle nich podmínky, v nichž zranitelné skupiny obyvatel žijí. "Ty se zejména v uplynulých dvou letech potýkaly se zvýšenou zdravotní, finanční a sociální zátěží v souvislosti s probíhající pandemickou krizí i drastickým růstem cen energií, potravin i dalších základních komodit, který přesahuje jejich schopnosti na změny reagovat," uvedli autoři v důvodové zprávě.

Vládní legislativci dále upozornili například na to, že navrhovaný zákon by nebylo možné využít, když osvobozeni by měly být "osoby, jimž vznikl nárok na starobní nebo invalidní důchod". Někteří senioři totiž odcházejí do starobního důchodu později a vznik nárok potvrzuje až schválení podané žádosti o důchod, uvedli. Není podle vládního materiálu také jasné, jak by obě veřejnoprávní média kontrolovala podmínku, zda osvobození lidé nežijí v domácnosti s někým, kdo poplatek hradit musí.

V minulém volebním období navrhovali rozšíření osvobození od úhrady koncesionářských poplatků poslanci SPD. Výjimku měli mít starobní a invalidní důchodci a samoživitelé, kteří pečují o nezletilé dítě. Od plateb měly být podle novely osvobozeny také například domácnosti s příjmy pod čtyřnásobek životního minima. Někdejší komunistický poslanec Zdeněk Ondráček pak chtěl v jiném návrhu vyjmout z povinnosti domácnosti, jejichž členové by úředně ověřeným písemným prohlášením uvedli, že rozhlasové nebo televizní vysílání nesledují. Sněmovna žádnou z těchto předloh do voleb neprojednala.

Související

Senát ČR

Babiš navrhl jednokolové volby do Senátu, vláda to zřejmě odmítne

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) postaví zřejmě záporně. Změna by podle podkladů pro středeční schůzi kabinetu nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by měla navíc podle materiálu předcházet širší diskuse a odborné posouzení.
Ilustrační fotografie.

Další demonstrace v Praze. Na Letné se sešly stovky odpůrců vlády

Proti vládě Petry Fialy demonstrovaly dnes na pražské Letné vyšší stovky lidí. Přinesli si s sebou vlajky nebo hesla proti kabinetu Petra Fialy (ODS) či Spojeným státům americkým. Na akci, kterou svolal spolek Národní rada obnovy, demonstrovali za nízké ceny energií a potravin nebo za snížení inflace. Akce začala po 14:00, podle zpravodaje ČTK v té době na Letné byly řádově stovky lidí, jejich počet postupně rostl. 

Více souvisejících

Vláda ČR televizní poplatky

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Kyjev

V Kyjevě se čekají mrazy a silné sněžení, lidé stále nemají dost elektřiny

V Kyjevě se ode dneška očekává silné sněžení a teploty pod nulou ve dne i v noci, píše agentura Reuters. Miliony obyvatel ukrajinské metropole a jejího okolí přitom podle ní nadále nemají dostatečné dodávky elektřiny a tepla. To je důsledek dřívějších ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země. Společnost Ukrenerho uvedla, že výrobci elektřiny jsou schopni pokrýt jen tři čtvrtiny potřeb spotřebitelů, což vyžaduje omezení a výpadky v dodávkách energií v celé zemi.

Aktualizováno před 29 minutami

Šanghaj

Čína hlásí nový covidový rekord, protesty proti opatřením sílí

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39.791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36.082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. 

před 43 minutami

před 45 minutami

Energetika, ilustrační fotografie.

Ve špičce budete šetřit elektřinou, nařídí EU. Zavádí i maximální příjmy pro dodavatele

Evropská unie příští týden uvádí do praxe dvojici opatření, na kterých se členské země dohodly ve snaze zmírnit dopady vysokých cen energií na firmy a domácnosti. Od čtvrtka začne platit povinnost omezit spotřebu elektřiny v těch částech dne, kdy panuje nejvyšší poptávka. Zároveň v evropském bloku startuje aplikování mechanismu, který státům umožňuje odebírat příjmy elektráren nad určitou hranicí a používat je na ochranu spotřebitelů.

před 55 minutami

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

V Česku už získalo dočasnou ochranu téměř 463 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Dočasnou ochranu v Česku za posledních sedm dní získalo 2288 uprchlíků před válkou na Ukrajině. Počet udělených víz tak proti předchozímu týdnu vzrostl o 94, před tím dva týdny klesal. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo vnitra zveřejňuje na twitteru. Od únorového vpádu ruské armády na Ukrajinu dosud Česko vydalo 462.887 dočasných víz. Svým držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce v České republice.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslance čeká schvalování návrhu státního rozpočtu na příští rok

Sněmovna bude schvalovat příští týden návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. Poslanci se také vypořádají se spornou koaliční novelou služebního zákona, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Zrychleně ve stavu legislativní nouze by měli projednat vládní návrh na růst přídavků na děti. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Den bojů na Ukrajině odpovídá měsíci války v Afghánistánu, konstatoval expert

Západ se mylně domníval, že dělostřelecká a tanková válka v Evropě se už nebude opakovat, a zmenšil své zásoby zbraní. Podle představitelů NATO je však množství dělostřelectva ve válce na Ukrajině, kterou před devíti měsíci rozpoutalo Rusko, naprosto ohromující. Napsal to list The New York Times (NYT), podle něhož se nyní Spojené státy a Severoatlantická aliance snaží vyzbrojit Ukrajinu i doplnit vlastní arzenál.

před 2 hodinami

Senát ČR

Babiš navrhl jednokolové volby do Senátu, vláda to zřejmě odmítne

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) postaví zřejmě záporně. Změna by podle podkladů pro středeční schůzi kabinetu nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by měla navíc podle materiálu předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

před 5 hodinami

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Mnohé ekonomiky se potýkají s negativními dopady ruské invaze na Ukrajinu, několik vybraných zemí ale těží z přílivu ruských migrantů a jejich majetku. Gruzie, malá bývalá sovětská republika na jižní hranici Ruska, stejně jako Arménie či Turecko patří k několika zemím, jejichž ekonomiky zažívají při současných nepokojích rozkvět, uvedl server zpravodajské televize CNBC.

před 5 hodinami

Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Marketingové ceny Effie letos ovládl digitál. Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Jubilejní 25. ročník nejvýznamnější tuzemské marketingové soutěže Effie Awards Czech Republic zná své vítěze. Vyhlášení výsledků proběhlo ve středu 23. listopadu na tradičním galavečeru, který se opět konal v prostorách Kina Lucerna. Porota při této příležitosti udělila kromě 44 cen ve 12 soutěžních kategoriích i tři zvláštní ocenění. Grand Prix Effie 2022 získala agentura WMC Grey za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart pro klienta Datart. 

před 6 hodinami

Dva litry vody denně jsou pro většinu lidí nadměrné množství, tvrdí studie

Pijete dva litry vody denně? Jde o plýtvání, tvrdí studie

Doporučení vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané. Informoval o tom list the Guardian s odvoláním na studii, podle které může tato rada například v Británii vést k tomu, že se každý den vyplýtvá 20 milionů litrů pitné vody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Pražská policie řeší hrůzný nález u Čakovic, v lese byli tři mrtví. Jde o rodinnou tragédii

Poblíž cyklostezky mezi pražskými Čakovicemi a Letňany dnes odpoledne našli v lese tři mrtvé, věcí se zabývají kriminalisté z oddělení vražd. Mohlo by se jednat o dvojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Na twitteru o tom informovala policie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy