Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) se domnívá, že na cenách za testy na koronavirus pro samoplátce by se měl podílet stát nebo pojišťovny. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo, že samoplátci budou hradit za test 1756 korun. Nemocnice však argumentují tím, že jejich náklady jsou o několik set korun vyšší. Stráská ČTK řekla, že návrh s podílem státu nebo pojišťoven chce Asociace krajů řešit ve čtvrtek s vládou.
"Ministerstvem stanovená cena je kalkulovaná na testování. Ale není v ní už započítané vše potřebné pro odebírání. Proto chceme, aby rozdíl krajským nemocnicím někdo hradil. A je celkem jedno, jestli to bude vláda nebo zdravotní pojišťovny," uvedla jihočeská hejtmanka.
Dodala, že celkové náklady na testy jsou různé. Pohybují se od 2600 až 2800 korun. Stráská uvedla, že by se možná daly náklady snížit do rozmezí 2300 až 2500 Kč. Připustila však, že každá nemocnice může mít jinou kalkulaci s ohledem na proces odběrů a analýz.
"Jako asociace samozřejmě chceme jednat za krajské nemocnice, které zřizujeme. V případě fakultních a soukromých nemocnic je situace jiná," uvedla. Fakultní nemocnice zřizuje ministerstvo zdravotnictví. Privátní nemocnice pak patří soukromým subjektům.
Ministerstvo zdravotnictví začalo regulovat maximální cenu testu na covid-19 pro samoplátce a správní úřady v pátek. Stanovilo ji na 1674 korun, k tomu je možné účtovat 82 korun za odběr. Za test PCR z výtěru z nosohltanu lidé předtím platili většinou od 2500 do 2900 korun.
Jihočeské nemocnice v reakci na nařízení ode dneška už nepřijímají další objednávky testů na koronavirus pro samoplátce. Argumentují tím, že cena nepokryje náklady spojené s analýzou vzorků. Už objednané samoplátce nemocnice ještě otestují za regulovanou cenu 1756 Kč.
Související
Ředitelé ZŠ: Zavřít nižší stupeň jde na dny, ne na měsíce
Piráti na jihu Čech chtějí koalici bez vítězných stran, ODS další jednání zavrhla
Ivana Stráská (hejtmanka) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě