Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes více než šest hodin vypovídal na policii v kauze padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Andrej Babiš mladší, který byl v případu původně také obviněn a jehož stíhání bylo později zastaveno, novinářům řekl, že z něj otec udělal tzv. bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu. V kauze Čapí hnízdo jsou nyní z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu obviněni premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají.
"Mám z toho dobrý pocit. Jsem rád, že jsem dnes mohl konečně vypovídat v kauze Čapí hnízdo, ve které ze mě můj otec udělal bílého koně. Chci zdůraznit, že jsem nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu," řekl Babiš mladší novinářům před budovou pražské policie v Kongresové ulici. Na další dotazy odpovídat nechtěl.
K dnešnímu výslechu Babiše mladšího se dostavili i obhájci Babiše a Nagyové Michael a Josef Bartončíkovi. Michael Bartončík novinářům řekl, že se k okolnostem výslechu vyjadřovat nemůže, nicméně uvedl, že ho výpověď Babiše mladšího s ohledem na jeho předchozí mediální vyjádření nepřekvapila.
Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší už dříve uvedl, že farma byla od počátku projektem jeho otce.
Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.
Policie v kauze Čapí hnízdo v květnu navrhla premiéra i Nagyovou obžalovat, dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch ale na konci srpna vrátil případ k došetření, zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků. Lhůtu pro doplnění dokazování Šaroch stanovil do 17. září.
Babiš mladší také dlouhodobě tvrdí, že ho premiér nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Krym, a to právě proto, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo. Babiš tvrzení svého syna odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií. V souvislosti se svou cestou na Krym Babiš mladší vypovídal na policii minulý týden.
V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí, včetně Andreje Babiše mladšího a dalších členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.
Stíhání Babiše mladšího, jehož případ byl z hlavní větve vyčleněn, protože se policii muže nedařilo vyslechnout, bylo pravomocně zastaveno loni v únoru. Premiérův syn v té době žil ve Švýcarsku. V Česku je od letošního července a proti svému otci veřejně vystupuje.
Související
Kauza Čapí hnízdo má v pondělí pokračovat. Bude se řešit stav Babišova syna
Babiš mladší u soudu v kauze Čapího hnízda: Akcie jsem nikdy neměl v ruce
Andrej Babiš ml. , Čapí hnízdo
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
před 50 minutami
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
před 1 hodinou
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
před 2 hodinami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 3 hodinami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 4 hodinami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 4 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 5 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 6 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 7 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Ukrajina by se mohla stát členem Evropské unie k 1. lednu 2027, pokud bude přijat návrh mírového urovnání, který je v současné době projednáván v rámci amerických zprostředkovaných jednání o ukončení dlouholetého konfliktu s Ruskem. O této informaci informoval v pátek list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem dokumentu.
Zdroj: Libor Novák