TI: Europoslanci volají po vyřešení střetu zájmů Babiše

Europoslanci schválením usnesení kritického k premiérovi Andreji Babišovi (ANO) volají po vyřešení střetu zájmů premiéra členské země, uvedla v tiskové zprávě protikorupční organizace Transparency International (TI). Babiš podle ní porušuje zákony a zneužívá peníze evropských daňových poplatníků ve vlastní prospěch. Evropská komise (EK) se tak podle TI dostává pod tlak, aby "tuto nekalou praxi" urychleně ukončila. TI opakovaně na možný střet zájmů Babiše upozorňuje.

Andrej Babiš
doporučujeme

"Celá Evropa chápe, že Babiš je ve střetu zájmů. Agrofert ovládá a bere do své kapsy miliardové dotace, na které nemá nárok. Jen naše vláda mlží, zdržuje, a dokonce otevřeně lže, že to tak není," uvedl ředitel TI David Ondráčka. "Babiš tím okrádá ostatní farmáře a další oprávněné žadatele, kteří kvůli němu přichází o peníze," dodal.

TI v tiskové zprávě uvedl, že záležitost kolem otázky střetu zájmů Babiše poukazuje na širší systémové chyby, kdy v České republice, a možná i v dalších členských státech EU, nefunguje dostatečná a systematická kontrola. "A právě úspěšné vyřešení tohoto případu zneužití střetu zájmů pro osobní prospěch má být impulzem pro další rozvoj kontrolních mechanismů pro zamezení zneužívání veřejných rozpočtů nejen v ČR, ale i v EU," dodala organizace.

TI je s Babišem v dlouhodobém sporu. Ohledně střetu zájmů premiéra podala podnět k evropským orgánům či k Městskému úřadu v Černošicích. Premiér organizaci v minulosti opakovaně označil za zkorumpovanou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna podpořila evidenci skutečných majitelů, dle kritiků nahrává…

07.07.2020 19:32 Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole návrh nového zákona o evidenci skutečných majitelů, jenž…

Sněmovna dala šanci zavedení náhradního výživného

07.07.2020 19:07 Za neplatiče alimentů možná bude poskytovat výživné na děti stát. Sněmovna v dnešním úvodním kole…

Covid-19 na Karvinsku: Starostové považují situaci za vážnou, vinu dle…

07.07.2020 18:18 Aktualizováno Starostové z Karvinska považují situaci týkající se koronavirové nákazy v okrese za velmi vážnou a…

Sněmovna podpořila zdražení cigaret i stravenkový paušál

07.07.2020 17:56 Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní daňový balík na rok 2021, který počítá mimo jiné s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy