Toman odmítl kritiku: Žaloba na Brusel je standardní, v minulosti jich bylo sedm

Žaloba na Evropskou komisi u Soudního dvora EU kvůli neproplácení dotací pro firmu Agrofert se bude podávat striktně na základě doporučení právníků. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). V minulosti podle něj ČR podala sedm takových žalob. Toman odmítl námitky opozice, že se kabinet pro žalobu rozhodl kvůli tomu, že se jedná o zájmy Agrofertu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Miroslav Toman, ministr zemědělství ČR (fotil: David Sedlecký)
doporučujeme

Podle Tomana podá ČR žalobu z principu, protože nesouhlasí s postupem komise. Agrofert do února 2017 vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO), pak jej vložil do svěřenských fondů.

Stát chce podat žalobu kvůli tomu, že komise zastavila platby z evropského rozvojového programu. Šlo o peníze za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu Kč). Lhůta pro podání žaloby uplyne příští pondělí 10. února. "Nevymyká se to vůbec jakémukoliv jinému postupu v minulosti," dodal ministr. Platby byly pozastaveny kvůli Babišovu možnému střetu zájmů.

Podle ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu Martina Šebestyána jeho instituce nesouhlasí s tím, jak komise vykládá české právo. "Je nejlepší cestou, protože tento problém je dlouhodobý a výkladový, dostat tu věc před soud," řekl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes uvedl, že komise byla povinna proplácení zastavit, protože porušování českých a evropských předpisů doložily nejrůznější analýzy. "Není to tedy záležitost dvou právních názorů, ale naopak se jedná o výklad zcela jednoznačný," řekl Bartoš. Toman řekl, že Bartoš by naopak měl být rád, že o rozdílu výkladu rozhodne soud.

V návrhu, který v pondělí schválili ministři a ČTK ho má k dispozici, ministerstvo uvedlo, že nesouhlasí s pozastavením části průběžných plateb. "Ministerstvo navrhuje po konzultaci s vládním zmocněncem pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU podat žalobu na neplatnost prováděcího rozhodnutí komise ze dne 28. listopadu 2019, kterým došlo k pozastavení průběžných plateb spojených s Programem rozvoje venkova ČR," stojí v dokumentu. Jedná se o období od 16. října 2018 do konce roku a od 1. ledna do 31. března 2019.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha ať kromě Němcova uctí také sovětské osvoboditele, žádá Putinův mluvčí

27.02.2020 14:02 Praha by vedle uctění památky Borise Němcova měla pamatovat také na sovětské vojáky, kteří padli…

ODS by chtěla zvýšit tresty za nebezpečné pronásledování dětí

27.02.2020 13:30 Opoziční ODS by chtěla zvýšit tresty například za nebezpečné pronásledování dětí a za nebezpečné…

Zaorálek zruší projekt portálu Czechiana, dle ministra je megalomanský

27.02.2020 10:47 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zruší projekt portálu Czechiana, podle něj je megalomanský…

Baláč odmítá pletichy při veřejné soutěži MPSV. Policie ho prý stíhá za…

27.02.2020 10:07 Obviněný náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Jana Baláč je přesvědčený, že při veřejných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama