Trumpův plán pro Blízký východ jde podle Česka proti proudu

Blízkovýchodní plán amerického prezidenta Donalda Trumpa, který byl představen tento týden, považuje ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) za impulz, který jde ale v některých oblastech proti proudu. Petříček dnes v pořadu Partie televize Prima řekl, že řešení konfliktu může přinést jen jednání Izraele a Palestiny, které bude respektovat existenci dvou států, mezinárodní právo a rezoluce OSN.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

Mírový plán Trump představil v úterý. Počítá s existencí Palestiny po boku Izraele. Jeruzalém by měl zůstat nedělitelným hlavním městem Izraele, což odporuje palestinským představám. "Já jsem rád, že po třech letech spekulací o tomto plánu aspoň víme, s čím Spojené státy přicházejí," uvedl dnes Petříček.

Dodal, že plně podporuje shodu EU, která trvá na řešení se dvěma státy, které bude respektovat mezinárodní právo a rezoluce OSN. "Návrh jde proti proudu v řadě oblastech. Je v rozporu třeba s mezinárodními rezolucemi. Otázka je, jestli je to cesta k dvoustátnímu řešení," uvedl. V posledních šesti letech nebyl dosažen v jednání žádný pokrok, usmíření je podle Petříčka nutné hledat mezi oběma stranami i v rámci palestinského tábora.

Palestinské hlavní město má vzniknout v Abú Dísu, vesnici přiléhající k Jeruzalému. Někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) k tomu dříve řekl, že pro Palestince to je stejné, jako kdyby hlavním městem českého státu byla Chuchle a Praha by patřila někomu jinému. Petříček s příměrem souhlasí. "Budoucnost Jeruzaléma není možné řešit na jeho okraji někde v Chuchli," řekl.

Prezident Miloš Zeman prostřednictvím mluvčího ve čtvrtek Trumpův mírový plán uvítal. Je to podle něj po dlouhé době konkrétní plán, o kterém je možné jednat. Poslanci, které ČTK oslovila ve středu, plán označili za součást prezidentské kampaně amerického prezidenta, ale také jako první vážně míněnou iniciativu ve prospěch stability v izraelsko-palestinské krizi.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šámal už mluvil se Zemanem o svém nástupci v čele Nejvyššího soudu

20.02.2020 17:14 Nový ústavní soudce Pavel Šámal mluvil s prezidentem Milošem Zemanem o svém nástupci ve funkci…

Cestu šéfa Senátu na Tchaj-wan budou v březnu řešit nejvyšší ústavní…

20.02.2020 17:13 Cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan bude jedním z bodů schůzky nejvyšších ústavních činitelů na…

Ministerstvo zahraničí řešilo s čínským velvyslancem dopis kvůli Tchaj-wanu

20.02.2020 17:07 Náměstek ministra zahraničí se ve středu setkal s čínským velvyslancem. Dal mu najevo, že dopis…

Zeman jmenoval Šámala, Ústavní soud je znovu kompletní

20.02.2020 17:05 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu (NS)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama