Kontroverzní Ondráček by mohl šéfovat poslancům KSČM. Ve straně rostou tlaky

Komunisté by uvítali, kdyby dlouholetý šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik odstoupil z funkce, v níž by ho nahradil kontroverzní Zdeněk Ondráček, který je spojený s policejními zásahy vůči studentským protestům v listopadu 1989.

Kováčik je kandidátem v říjnových senátních volbách. Byl-li by zvolen, pak by se uvolnilo jeho poslanecké místo. Pokud by se tak nestalo, stejně by mu hrozila ztráta postu předsedy poslaneckého klubu, kterým je už 18 let. 

"V KSČM rostou tlaky na výměnu předsedy klubu,“ sdělil CNN Prima NEWS jeden z členů užšího vedení strany. "Je to pravda. Ten vnitřní souboj probíhá delší dobu, s blížícím se sjezdem ještě sílí,“ podotkl jiný zdroj pocházející přímo z klubu KSČM. Šéf poslaneckého klubu komunistů je momentálně senátorským kandidátem na Znojemsku.

"Kdeco se povídá. Tyto problémy budeme řešit, nastanou-li. Nezabývám se tím, zvlášť ne teď na dovolené. Co přijde, to přijde. Nebudu-li zvolen senátorem, pochopitelně budu neúspěšným kandidátem. S takovým se musí něco udělat. Uvidíme. Řeč se vede, voda teče,“ konstatoval Kováčík, který je na případné tlaky připravený. Ve Sněmovně sedí od roku 1996. Lídrem klubu KSČM je bez přerušení od roku 2002.

Ondráček prohrál o dva hlasy

Zda se skutečně hodlá ucházet o funkci lídra klubu, Ondráček nepotvrdil. "Jsem 14 dní na táboře a o politiku se nezajímám. Není to o tom, co chci já, ale co potřebuje strana. Nechám to na kolezích. Dělám práci, kterou potřebuje strana,“ nechal se slyšet.

Být v čele klubu chtěl zmiňovaný komunista už v roce 2017, kdy o místo bojoval právě s Kováčikem, volbu ale o dva hlasy prohrál. O předsedovi KSČM hlasuje celý klub poslanců, jichž je momentálně ve Sněmovně jenom 15.

Ondráček byl v roce 2018 zvolen do čela komise pro konstrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, což vyvolalo odpor. Protestovaly proti němu desítky tisíc lidí, kterým se nelíbila představa, že by člověk zasahující během Palachova týdne v roce 1989 měl kontrolovat případné trestné činy policistů. Komunista nakonec z čela komise odstoupil, a to kvůli údajným tlakům nejen na jeho osobu, nýbrž i rodinu. Své politické odpůrce neváhal nazvat "demokratickou žumpou".

Místopředsedkyně klubu KSČM a poslankyně Hana Aulická Jírovcová se nechala slyšet, že si případného Kováčikova konce není vědoma.

"Musím říct, že jsem překvapená vaším dotazem. Absolutně nechápu, jak se k vám tyto informace dostaly. To, jestli je někdo znepokojen prací našeho současného předsedy, bychom si měli vyříkat na našem poslaneckém klubu. Neprobírali jsme to,“ řekla médiím. Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl, že taktéž o ničem neví.

KSČM se připravuje na sjezd

Příčinou rostoucích tlaků v řadách komunistů je sjezd strany, který se měl uskutečnit už letos na jaře, ale z důvodu pandemie covid-19 došlo k jeho přesunu na podzim. O funkci předsedy budou usilovat Filip a europoslankyně Kateřina Konečná. 

Jednat se bude o jakýsi střet, zda mají komunisté pokračovat v zajetých kolejích, či zda si zvolí nové, mladší vedení. Velké vášně vzbuzují předvolební průzkumy, které jim přisuzují i méně než 5 %, čímž by poprvé od roku 1989 došlo k tomu, že by se KSČM nedostala do Sněmovny.

Související

Více souvisejících

Pavel Kováčik Zdeněk Ondráček KSČM Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy