Válečný veterán Tomáš Lom vrátil prezidentu Miloši Zemanovi pamětní list k výročí osvobození Československa. Zeman se podle něj chová vlastizrádně ve prospěch protivníků České republiky. Lom to uvedl na facebooku. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka Lom Zemanovi křivdí. Lom za druhé světové války bojoval v řadách britského letectva.
"Domnívám se, že vzhledem k Vašim stále zjevnějším aktivitám, jež se mi jeví jako vlastizrádné ve prospěch systémových protivníků České republiky, je protismyslné, abyste právě Vy rozesílal Pamětní listy 'k výročí osvobození Československa' lidem, kteří za vlast nasazovali život," napsal válečný veterán Zemanovi. Dodal, že proto list nemůže přijmout ani on.
Ovčáček ČTK sdělil, že pamětní list je vyjádřením úcty prezidenta veteránům. "Pan Lom panu prezidentovi křivdí," dodal.
Lom zároveň zveřejnil samotný pamětní list a průvodní dopis od prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Pamětní list je datován k letošnímu 8. květnu. Píše v něm, že Lom je vzorem pro ty, kteří v současné době bojují s pandemií. "Prezident republiky Miloš Zeman cítí velkou vděčnost za Vaše statečné činy, a proto se rozhodl udělit Vám Pamětní list k 75. výročí osvobození Československa," uvedl kancléř.
Dodal, že pandemie zabránila osobnímu předání. "Ale jsem si jist, že jsme spojeni poutem lásky k vlasti, kterou jste prokázal činy," dodal.
Lom je jedním z posledních československých příslušníků RAF (Royal Air Force, Královské letectvo). Za druhé světové války sloužil u 311. bombardovací perutě. Vzhledem ke svému mládí se do bojů zapojil až na konci války.
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě