Ve Francii vrcholí další vlna, denně přibývá skoro 50.000 nakažených

Francie dnes ohlásila 63.405 nových případů nákazy koronavirem, a zaznamenala tak jeden z nejvyšších přírůstků tohoto roku. Nový denní součet podle agentury Reuters navýšil průměr z posledního týdne na 49.506 případů denně, což je nejvyšší letošní hodnota. Podle ministra zdravotnictví Oliviera Vérana se však zdá, že nová vlna epidemie covidu-19 dosáhla svého vrcholu.

V zemi se 67 miliony obyvatel začaly počty případů nákazy znovu výrazně stoupat na začátku listopadu, kdy byl sedmidenní průměr pod 6000 případy. V posledních dnech růst ukazatele zpomalil, zatímco počet pacientů s covidem-19 na francouzských jednotkách intenzivní péče stoupl skoro na 2800 a počty hlášených obětí se po necelých třech měsících vrátily nad 100 úmrtí na den.

"Zdá se, že jsme v naší zemi dosáhli epidemického vrcholu," řekl dnes při vystoupení v parlamentu ministr Véran. Nepřišel však s předpovědí ohledně toho, zda budou v nejbližší době přírůstky infekcí klesat, nebo zda se ustálí na aktuální úrovni.

I ve Francii se podle všeho komunitně šíří nová koronavirová varianta s názvem omikron, která je podle dosavadních zjištění nakažlivější než dosud dominantní delta. Vláda za této situace zpřísňuje systém tzv. zdravotních pasů a s účinností od minulého víkendu nařídila čtyřtýdenní uzavírku klubů. Širšímu lockdownu se snaží vyhnout.

Ve snaze ulevit nemocnicím, které podle agentury AP v některých regionech znovu odkládají plánované zákroky, také zvyšuje důraz na podávání posilujících dávek vakcín proti covid-19. Podle ministra Vérana je dostalo 90 procent obyvatel starších 65 let. Alespoň jednou dávkou je naočkováno 78 procent francouzské populace.

Související

Více souvisejících

Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy