Vláda jednala s opozicí o rozpočtu, s Filipem ho bude Babiš řešit

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) měli dnes dopoledne videokonferenci se zástupci opozice ohledně zvýšení letošního schodku rozpočtu na 500 miliard korun. Kabinet získal stanovisko opozice, KDU-ČSL a Piráti dali návrhy, nad kterými se vláda zamyslí.

Andrej Babiš
doporučujeme

Babiš to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. S předsedou KSČM Vojtěchem Filipem bude premiér o deficitu jednat v úterý. Předpokládá, že ve stejný den bude návrh projednávat Poslanecká sněmovna. Filip ČTK potvrdil, že schůzka se uskuteční v úterý ráno, přesný termín ale zatím stanoven není.

Za opozici se podle Babiše dnešního jednání zúčastnil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, první místopředseda a předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, místopředsedkyně STAN Věra Kovářová, místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a místopředseda a šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Zástupci kabinetu jim podle Babiše vysvětlovali, jak byl rozpočet sestaven a proč je nutné deficit navýšit. Sněmovna původně schválila čtyřicetimiliardový schodek, kvůli pandemii koronaviru ho dvakrát zvýšila na nyní schválených 300 miliard korun.

"Rozpočet potřebujeme schválit, protože pokud bychom ho teď neschválili, tak bychom nemohli vyplatit příspěvek obcím," řekl Babiš. Vláda na minulém zasedání schválila příspěvek obcím 1200 korun na obyvatele jako kompenzaci za nižší příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Celkové náklady budou 12,8 miliardy.

Podle Babiše je otázkou, zda by v případě, že by vláda přistoupila na návrhy lidovců a Pirátů, tyto strany návrh rozpočtu podpořily. S předsedou komunistů Filipem bude Babiš jednat v úterý. Filip po pátečním jednání se Schillerovou uvedl, že jeho strana o svém postoji rozhodne možná až na zasedání ústředního výboru 20. června.

Podle Deníku N se ale už v pátek vedení KSČM shodlo na tom, že nově plánovaný schodek nepodpoří. Komunisté podle serveru chtějí, aby se peníze ušetřily na armádních zakázkách. "Já bych si počkal na jednání s panem předsedou Filipem. Pokud vím, ale já jsem s ním nejednal, jsou tam nějaké požadavky na snížení rozpočtu armády. To určitě nechceme," poznamenal dnes Babiš.

Komunisté také chtějí jednat s hnutím ANO o změně dohody o toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD, původní nepočítala s dopady pandemie. "Já zatím nevím, jaké jsou nové návrhy, ale určitě se to zítra (v úterý) ráno dozvím," řekl Babiš.

Komunisté šli před dvěma lety do vyjednávání o programu se sedmi prioritami, chtějí trvalý růst minimální mzdy, valorizaci důchodů, ochranu přírodních zdrojů "před zcizením do zahraničních rukou", zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou a zdanění církevních restitucí. Dále by kabinet měl podle toleranční dohody zabránit dalšímu nárůstu cen bydlení a podpořit výstavbu obecních bytů a udržet kvalitní dostupnou zdravotní péči bez zvyšování spoluúčasti pacientů. Dohoda umožňuje komunistům přidat se v hlasování proti kabinetu ke stranám, které hlasování vyvolaly. Naplňování toleranční dohody komunisté s premiérem pravidelně hodnotí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministryně Dostálová se uzdravila z nemoci covid-19, v úterý se vrátí do…

23.11.2020 17:42 Aktualizováno Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) se uzdravila z nemoci covid-19 a v úterý se…

Babiš se omluvil Richterové za slova během interpelací

23.11.2020 17:30 Premiér Andrej Babiš (ANO) se omluvil poslankyni a místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové za to,…

Tendr na stavbu bloku v Dukovanech podle Babiše není ještě připraven

23.11.2020 17:22 Tendr na stavbu plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany není ještě připraven, stále…

Babiš bude jednat s Vystrčilem, kvůli daním se sejdou ve středu

23.11.2020 17:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) budou jednat s předsedou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama