Vláda schválila deset milionů na pomoc Bělorusům

Vláda dnes schválila vytvoření fondu na pomoc Bělorusům, které postihly restrikce režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. ČTK o tom informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Česko z letošního rozpočtu ministerstva zahraničí vyčlení pro tyto účely deset milionů korun. Peníze poslouží na pomoc perzekvovaným lidem, léčbu zraněných nebo na podporu nezávislých médií.

Vláda ČR
doporučujeme

"Priority jsou v tuto chvíli zejména podpora nezávislých médií, kde je potřeba zajistit, aby občané v Bělorusku mohli mít přístup k nezávislým informacím. Je to obecně podpora občanské společnosti. V praktických konkrétních oblastech je to právní pomoc lidem, kteří přišli o práci, protože oznámili, jak docházelo k manipulaci s volbami. Právní pomoc novinářům, kteří jsou vystaveni pronásledování. Psychoterapeutická pomoc lidem, kteří byli zatčeni a podle všech svědectví byli vystaveni mučení ze strany tamních orgánů," řekl o využití peněz před jednáním vlády Petříček.

Česko také hodlá poskytnout lékařskou pomoc těm, pro které je v Bělorusku nedostupná, v českých nemocnicích. "Vláda dnes schválila, že na pomoc občanům Běloruska bude použito rámce, který máme ve stávajícím stálém humanitárním programu Medevac, který spravuje ministerstvo vnitra," řekl Petříček po jednání vlády. Dříve uváděl, že program využít nelze. Bělorusko dosud nebylo mezi zeměmi, pro které byl program v letošním roce určen. Takových států bylo devět, z Evropy pouze Řecko a Ukrajina.

Ministerstvo vnitra v tiskové zprávě uvedlo, že program Medevac umožní poskytnutí zdravotní péče a rehabilitací pro Bělorusy zraněné při střetech s tamními bezpečnostními složkami. "Ministerstvo vnitra bude koordinovat výběr osob, uhradí náklady vzniklé s přijetím do země, ubytování a další případné náklady související s pandemií koronaviru, jako je například testování," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Jeho resort zajistí dopravu Bělorusů do Česka, ministerstvo zahraničí vydání víz.

O rozdělení pomoci by podle Petříčka měla rozhodnout česká ambasáda v Minsku společně s běloruskými organizacemi občanské společnosti. Část pomoci se uskuteční s využitím českých státních orgánů ve spolupráci s velvyslanectvím, část prostřednictvím nevládních organizací v Bělorusku nebo organizací, které zajišťují nezávislé zpravodajství v zemi.

Nepokoje v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách. Úřady vyhlásily výrazné vítězství Lukašenka, který v čele země stojí od roku 1994. Značná část obyvatel ale považuje výsledky za zfalšované a začala proti nim demonstrovat. Lidé v ulicích dál žádají jeho odchod i přes tvrdý postup bezpečnostních sil vůči demonstrantům v minulých dnech. Zadrženo bylo na 7000 lidí a z toho kolem 4000 stále zůstává ve vězení. Propuštění mluví o násilí a psychickém mučení ve věznicích. Při zásazích několik lidí zahynulo, řada Bělorusů je nezvěstná.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minář chce založit novou stranu, politologové varují: Opozice se roztříští…

28.09.2020 22:01 Aktualizováno Založení nové politické strany Mikulášem Minářem by oslabilo a roztříštilo opozici. Vyplývá to z…

Nouzový stav je potřeba, řekl Babiš. Vláda ho bude schvalovat ve středu

28.09.2020 21:32 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že mimořádné jednání vlády bude ve středu schvalovat…

Milion chvilek nebude kandidovat ve volbách, řekl nový šéf Benjamin Roll

28.09.2020 18:03 Milion chvilek je bytostně občanská iniciativa rostoucí zdola a jako taková nikdy nebude kandidovat…

Ústavní činitelé proberou zahraniční politiku, Vystrčil se schůzky…

28.09.2020 09:09 Ústavní činitelé se v úterý sejdou nad českou zahraniční politikou. Na zámku v Lánech proberou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama