Jednání o společném zasedání české a ukrajinské vlády pokračují, tématem bude i pomoc Kyjevu a případný příchod dalších ukrajinských běženců do Česka. Po dnešním zasedání kabinetu tak ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odpověděl na dotaz, zda vláda očekává další příliv uprchlíků z Ukrajiny během zimy. Mluvčí vlády Václav Smolka ČTK řekl, že se zatím nic nezměnilo na informaci, podle které by se jednání českých a ukrajinských ministrů mělo uskutečnit 31. října.
Plán společného jednání v Kyjevě ukrajinská vláda zveřejnila předtím, než se stalo hlavní město Ukrajiny opět terčem ruského bombardování. Přípravou cesty se v úterý zabývala Bezpečnostní rada státu.
Na dotaz, zda vláda čeká další příliv uprchlíků z Ukrajiny, Stanjura odpověděl, že s pojmy je třeba pracovat velmi opatrně. "Ti lidé utíkají před válkou," uvedl a dodal, že téma s resortními kolegy čeští ministři intenzivně projednávají a učiní tak i osobně. Zdůraznil, že přáním Česka je, aby byli Ukrajinci ve válce úspěšní, a nemuseli tak ze své vlasti utíkat. K tomu podle Stanjury směřuje i pomoc Česka a dalších zemí, do konce roku podle něj odejde ještě ve výši tří miliard korun.
Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu do úterý český stát udělil 448.206 dočasných víz. Víza jejich držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.
Ministerstvo financí minulý týden uvedlo, že stát vydal na zvládání uprchlické vlny do konce září 13,9 miliardy, samosprávy utratily do konce července tři miliardy. Podle Stanjury budou náklady za celý rok pravděpodobně nižší než původně odhadovaných 25 miliard korun. Největší položku v nákladech tvoří sociální dávky, na kterých Česko vyplatilo sedm miliard korun. Výdaje na zdravotnictví spojené s ukrajinskými uprchlíky činily 3,5 miliardy korun a náklady na ubytování 2,4 miliardy korun.
Související
Babišova vláda určila nové zmocněnce. Turek se musí spokojit s dočasným řešením
Hlasování o důvěře: Česko se zaměří na protidronovou obranu. Euro nepřijmeme, prohlásila vláda
Aktuálně se děje
včera
Britská královna Camilla poprvé popsala napadení ve vlaku
včera
Babišova vláda určila nové zmocněnce. Turek se musí spokojit s dočasným řešením
včera
Augusta po dalším úspěchu na juniorském MS potvrdil konec u dvacítky
včera
Tragédie v rakouských Alpách. Český chlapec spustil lavinu, zraněním podlehl
včera
"Protestujte, pomoc je na cestě." Trump poslal zajímavý vzkaz do Íránu
včera
Výhled meteorologů až do února. Počasí se má vrátit k zimnímu normálu
včera
Žádný internet, žádné hovory. Íránská vláda vypilovala okamžitý informační blackout celého státu k dokonalosti
včera
Hlasování o důvěře: Česko se zaměří na protidronovou obranu. Euro nepřijmeme, prohlásila vláda
včera
Trump sliboval ochranu íránských demonstrantů. Ani my nevíme, co teď udělá, přiznává Bílý dům
včera
Jihokorejská prokuratura požaduje pro bývalého prezidenta Sok-jola trest smrti
včera
Íránci mluví o novodobém pádu Berlínské zdi. Mrtvých mohou být až 2000
včera
Co by následovalo, kdyby demonstranti sesadili vládnoucí režim? To neví ani sami Íránci
včera
Ledovka hrozí dál. Nebezpečné počasí se přesouvá na jiná místa v Česku
včera
Babiš přemluvil SPD a sehnal hlasy. O odvolání Okamury se hlasovat nebude
včera
Nejsilnější pasy světa: V TOP 10 se umístilo i Česko, Slovensko si vede ještě lépe
včera
Nemocnice se kvůli ledovce plní zraněnými. Pražská záchranka vyhlásila traumaplán
včera
Vláda si jde pro důvěru Sněmovny. SPD neví, jestli ji podpoří, opozice chce za skandální výroky pád Okamury
včera
Trump uvalil cla na země obchodující s Íránem a zvažuje raketové údery. Čína se bouří
včera
Počasí: Ledovka na západě Čech ustupuje, problémy hlásí Vysočina a Morava
včera
Česko pokryla ledovka, stojí vlaky i MHD. Pokud nemusíte, nevycházejte, žádají dopravci
Varování meteorologů se potvrdila a Českou republiku zasáhla silná ledovka, která od časného rána ochromuje běžný život. Nejkritičtější situace panuje v dopravě, kde namrzající déšť vytvořil na cestách i trolejích nebezpečnou vrstvu ledu. Největší potíže pociťují cestující na železnici, protože led na vedení znemožňuje plynulý provoz vlakových souprav. Kvůli těmto technickým potížím musely dráhy odřeknout řadu klíčových spojů v ranní špičce.
Zdroj: Libor Novák