Vláda vyzvala k maximální práci z domova. Stav hromadného postižení osob plošný nebude

Vláda vyzvala zaměstnavatelské svazy, aby firmy dělaly maximum pro to, aby lidé co nejvíce využívali práci z domova, takzvaný home office. Na tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Povinnost ale kabinet neuložil.

"Zabývali jsme se možností to nějak nařídit, ale já myslím, že to ani není potřebné. Že všichni zaměstnavatelé chápou, že je to důležité z hlediska mobility," uvedl premiér. Motivací pro práci z domu podle něj pro zaměstnance bude i to, že se nebudou tím pádem muset účastnit plošného testování.

Vláda důrazně vyzvala zaměstnance k využívání home office naposledy minulý týden. Například v administrativních provozech by se podle kabinetu měly vyskytovat jen osoby bezpodmínečně nutné k ochraně majetku a základních funkcí.

Podle premiéra ministři o plošné povinnosti diskutovali, nenašli ale řešení, jakým způsobem ji nařídit. "Dobrý zaměstnavatel nepotřebuje, aby mu stát stále něco doporučoval a nařizoval. Určitě má zájem, aby ochránil své zaměstnance, aby ochránil firmu," podotkl Babiš. Dodal, že je přesvědčen, že zaměstnavatelské svazy apel vyslyší a budou home office u firem, které jsou v nich organizovány, prosazovat.

Z aktuálního průzkumu HR Pulse personální agentury Profesia vyplývá, že největší část českých i slovenských firem předpokládá, že letos budou efektivně kombinovat práci z domova a přítomnost na pracovišti. V ČR se k této formě přiklání 42 procent zaměstnavatelů, na Slovensku více než polovina.

Do průzkumu se na přelomu roku zapojilo 228 zaměstnavatelů v ČR a 128 na Slovensku. Personalisti v obou zemích se shodli na tom, že vnímání home office je u zaměstnanců velmi individuální. Ale také potvrzují, že stoprocentní práce z domova vyhovuje málokomu. Většina lidí by přivítala spíše kombinovaný režim.

Stav hromadného postižení osob v ČR plošně platit nebude

Úřady nevyhlásí stav hromadného postižení osob v českých nemocnicích plošně, řekl po dnešním jednání vlády novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jednotlivé nemocnice se podle něj v tomto ohledu chovají zodpovědně a reagují správně. V některých zařízeních by nebylo výhodné stav vyhlásit, doplnil Blatný.

V úterý stav hromadného postižení osob vyhlásily krajské nemocnice v Pardubickém kraji. Později následovalo devět nemocnic ve Středočeském kraji, v Plzeňském kraji fungují v tomto režimu všechny nemocnice. Důvodem pro vyhlašování stavu hromadného postižení je velký počet pacientů s covidem-19. Po vyhlášení stavu podle nemocnic neodpovídá péče běžnému standardu.

Blatný řekl, že záležitost je v kompetenci ředitelů či hejtmanů. "V současné době preferujeme tento systém. Situace není taková, kdy by úplně ve všech nemocnicích bylo výhodné toto vyhlašovat plošně, nemocnice se v tomto chovají zodpovědně a reagují správně," konstatoval Blatný.

Podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který je také expertem Pirátské strany, nemá vyhlašování stavu hromadného postižení osob oporu v předpisech. S termínem pracuje pouze zákon o zdravotnické záchranné službě a prováděcí vyhláška. Nejedná se o stav zamýšlený pro epidemii, ale situaci přicházející v úvahu například při nehodě s velkým počtem zraněných. Vyhlášení stavu tak nemá vliv na povinnosti nemocnic ani práva pacientů.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve středu řekl, že vyhlašování stavu hromadného postižení osob chápe především jako konstatování faktu. "Souvisí se způsobem, jak zdravotnická zařízení odbavují nebo řeší případy, je to stav, kdy není možné poskytnout ideální péči všem a je třeba začít uplatňovat nějaké priority," uvedl po jednání Ústředního krizového štábu.

Související

Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Home Office (práce z domova) nemocnice Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 15 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy