Poslanecký klub opoziční ODS podpoří ve volbě ombudsmana advokáta Jana Matyse, TOP 09 bude volit vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma. Také další opoziční poslanci z řad KDU-ČSL a STAN vyloučili podporu někdejšího zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka. Nejširší klub ANO bude mít volné hlasování. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka má z komunikace s kolegy pocit, že nebude zvolen nikdo. Komunisté se rozhodnou až těsně před volbou během zasedání středečního klubu.
Středeční volba ombudsmana po dosluhující Anně Šabatové bude jedním z nejsledovanějších bodů schůze. Křečka navrhl na ombudsmana prezident Miloš Zeman. Senát nominoval vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse.
Původně Zeman navrhl poslankyni ANO a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou. Návrh stáhl potom, co vyšlo najevo, že za bývalého režimu spolupracovala na jednom z odborných článků s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Urválek se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou nebo Rudolfem Slánským.
Stanislav Křeček je pro Starosty a nezávislé podobnou katastrofou jako Válková, řekl první místopředseda a šéf poslanců STAN Jan Farský. Vyjádřil se podle něj několikrát proti tomu, co je samou podstatou úřadu, a proto pro hnutí není volitelným kandidátem. Poslanci STAN tak podpoří Schorma či Matyse. "Budeme mít na jednání klubu ještě velkou rozpravu, ke komu se přikloníme. Byť je to tajná volba a je to na každém, tak myslím, že k nějaké shodě dospějeme," uvedl Farský.
Také podle lidoveckého předsedy nikdo z poslanců KDU-ČSL nemá ambici podpořit Křečka, v případě zbylých dvou kandidátů bude podpora zhruba půl na půl. První místopředseda a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura řekl, že jeho strana bude volit Matyse, neboť nejlépe splňuje představu občanských demokratů o tom, jak má fungovat ombudsman a jeho úřad. Veřejný ochránce práv má podle Stanjury hájit zájmy občanů proti úřední zvůli. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zopakovala, že nejkvalifikovanějším a nejdůvěryhodnějším kandidátem je Schorm a její strana jej tak podpoří.
Klubu hnutí ANO se dnes představili Schorm a Matys. "Dohodli jsme se, že máme volné hlasování," řekl šéf klubu Jaroslav Faltýnek. "Současně je naše ambice, abychom, pokud to bude jenom trochu možné, volbu ukončili tento týden. Dohodli jsme se, že bychom pokračovali, pokud by první kolo bylo neúspěšné, ještě tentýž den ve středu v 18:00. Tento návrh by měl dnes zaznít jako výsledek jednání grémia Poslanecké sněmovny," dodal.
"Sám jsem zvědavý, jak volba dopadne. Na základě komunikace s kolegy mám pocit, že nebude zvolen nikdo, ale uvidíme zítra," uvedl předseda sociálně-demokratických poslanců Chvojka. Klubu ČSSD se dnes představili všichni tři kandidáti.
Související

Ombudsmana Křečka bude nově zastupovat Schorm

Senát na zástupce ombudsmana navrhl zástupce ČR před Evropským soudem Schorma
ombudsman , Poslanecká sněmovna , Jan Farský , Markéta Pekarová Adamová , Stanislav Křeček , Starostové a nezávislí (STAN) , top 09 , Anna Šabatová , Helena Válková (ANO) , KSČM , Jan Chvojka (ČSSD) , Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) , KDU - ČSL , Zbyněk Stanjura
Aktuálně se děje
včera

Španělskem se šíří děsivý trend: Lidé kvůli popularitě na sociálních sítích mlátí seniory na ulici
včera

Izrael plánuje přesídlit celé Pásmo Gazy. Vybuduje obří koncentrační tábor, varuje expremiér Olmert
včera

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení
včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní
včera

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?
včera

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila
včera

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
včera

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
včera

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
včera

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
včera

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
včera

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
včera

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
včera

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
včera

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
včera

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
včera

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
včera

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
včera

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
včera
Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.
Zdroj: Libor Novák