Výsledky senátních voleb jsou ve Sbírce zákonů, lze podávat stížnosti

Výsledky letošních senátních voleb v 26 obvodech, které skončily o víkendu, byly dnes vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Od středy bude možné průběh i výsledky prvního i druhého kola voleb do Senátu napadnout u Nejvyššího správního soudu. Desetidenní lhůta na to skončí 23. října.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Po posledních senátních volbách před dvěma lety soud obdržel sedm stížností, všechny zamítl. O dva roky dříve zneplatnil volby na Mostecku kvůli zpochybnění regulérnosti kandidatury lékařky a senátorky Aleny Dernerové z klubu Starostů, která následně zvítězila i v opakovaných volbách. Před šesti lety po volbách v obvodech, kde se hlasovalo i letos, soud dostal pět stížností, nevyhověl žádné.

Senátní volby letos vyhráli Starostové. Jimi navržení kandidáti zvítězili v 11 z celkového počtu 27 obvodů. Na Děčínsku obhájil mandát už v prvním kole Zbyněk Linhart (za STAN). Ve volbách propadla ČSSD, která nedokázala obhájit ani jeden mandát z deseti a zbyli jí tak tři senátoři. Oslabilo i vládní hnutí ANO, které si udrželo jen jedno křeslo ze dvou obhajovaných a bude mít šest senátorů.

Za ODS bylo zvoleno pět kandidátů a občanští demokraté tak posílili. KDU-ČSL získala letos tři senátory, o stejný počet křesel přišla. S 12 senátory tak zůstane třetí nejsilnější frakcí za Starosty a ODS.

Polepšila si TOP 09 a Piráti, kteří zdvojnásobili počet svých senátorů na dva. TOP 09 má díky dvěma novým senátorům v horní komoře pět míst, což by jí stačilo na vlastní klub. Na znovuzvolení dosáhli oba finalisté hnutí Senátor 21. Senátora budou mít nově Svobodní díky jindřichohradeckému radnímu Jaroslavu Chalupskému a také Hradecký demokratický klub v osobě Jana Holáska.

K prvnímu kolu senátních voleb, které se konalo společně s krajskými volbami na počátku října, přišlo hlasovat 36,74 procenta z 2,8 milionu voličů. K finálovému kolu, které se už netýkalo Děčínska, přišlo 16,74 procenta z 2,7 milionu voličů. Účast tak byla o 20 procentních bodů nižší.

Z 23 senátorů, kteří letos usilovali o znovuzvolení, se to povedlo pouze osmi. Koncem týdne tak horní komoru opustí celkem 19 senátorů, jejichž šestileté funkční období z roku 2014 skončí v neděli 18. října. Patřit mezi ně bude i někdejší šéf horní komory a nejdéle sloužící senátor Milan Štěch (ČSSD), který byl Senátu od jeho ustavení v roce 1996.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

25.10.2020 22:02 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Na schůzce v zavřené restauraci byl údajně i náměstek VZP Šmehlík. Ten to…

25.10.2020 19:29 Aktualizováno Dalším účastníkem středeční noční schůzky v uzavřené restauraci na Vyšehradě, kde se sešli ministr…

Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 procent

25.10.2020 15:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15…

Česko žádný rozpočet nemá, míní ekonom

25.10.2020 14:37 Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama