Celorepublikový výbor hnutí ANO dnes potvrdil poslance a městského zastupitele Patrika Nachera jako lídra kandidátky pro komunální volby v Praze. ČTK to sdělil mluvčí ANO Martin Vodička. Výbor při dnešním jednání schvaluje i další kandidátní listiny.
Nacher se měl stát kandidátem na primátora za ANO už před čtyřmi lety, avšak tehdy jej v čele kandidátky nahradil podnikatel Petr Stuchlík. Poté, co ANO skončilo v opozici, se Stuchlík po několika měsících vzdal mandátu a z politiky odešel.
V Česku se letos na podzim uskuteční obecní a senátní volby, prezident je vyhlásil na 23. a 24. září. Volit se budou zastupitelé obcí a městských obvodů a třetina Senátu. Komunální volby v roce 2018 v Praze vyhrála ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti s 13 zastupiteli, stejný počet má Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN). ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Na koalici se dohodli Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu.
Piráty v Praze do voleb povede současný primátor Zdeněk Hřib, souboj svede mimo jiné s bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou, jenž bude v čele společné kandidátky koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Lídrem kandidátky STAN zůstal i po obměně kvůli kauze Dozimetr primátorův náměstek Petr Hlaváček. Poslední člen vládnoucí koalice, Praha Sobě, už loni v prosinci oznámila, že lídrem bude starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
Kandidátky zveřejnily také některé strany mimo zastupitelstvo. Společně půjdou do voleb ČSSD a Zelení, kteří si jako kandidátku na primátorku vybrali bývalou ombudsmanku a mluvčí Charty 77 Annu Šabatovou. Kandidátku KSČM povede místopředseda strany, publicista a aktivista Milan Krajča. Podzimních voleb se chce zúčastnit také nová politická strana Motoristé sobě. Za stranou stojí Petr Macinka, který dlouhodobě působí v Institutu Václava Klause.
Související
Pokus o vraždu bezdomovce v Praze. Policie podezřívá nezletilého mladíka
Řidič věřil navigaci, kamion zavedla až skoro na Pražský hrad
Praha , Komunální volby , Patrik Nacher
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
před 2 hodinami
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
před 3 hodinami
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
před 4 hodinami
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
před 5 hodinami
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
před 6 hodinami
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
včera
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
včera
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
včera
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
včera
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
včera
Česko může poslat Ukrajině bojové letouny, prohlásil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
včera
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
včera
ODS hledala dokonalého šéfa. Našla ho? Jak delegáti grilovali Kupku a Ivana
včera
Další bizarní krok Okamury: Z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou ODS se stal Martin Kupka
včera
Zavřené školy, teploty hluboko pod nulou. Ukrajinci čelí jedné z nejnáročnějších zim za poslední desetiletí
včera
ODS se nesmí smířit s udržovacím stylem, prohlásil Kupka. Ivan v projevu nešetřil Fialu, zkritizoval porušování slibů
včera
Fiala mluvil bez obav, že mu nedají hlas. Bilancoval i nastínil, jak vidí novou ODS
Petr Fiala se na kongresu ODS v sobotu po 12 letech loučí s nejvyšší stranickou funkcí. Nikoho z přítomných nepřekvapilo, že ve svém projevu bilancoval. Nastínil však také, jak si představuje budoucnost strany. Podle Fialy by rozhodně neměla v následujících volbách kandidovat samostatně.
Zdroj: Jan Hrabě