Žádné doporučení o útlumu očkování podle Babiše neplatí

Premiér Andrej Babiš (ANO) neví o žádném doporučení přerušit v Česku na dva týdny očkování první dávkou vakcíny proti covidu-19. Premiér dnes řekl serveru iDnes.cz, že takové doporučení neplatí.

Andrej Babiš
doporučujeme

O doporučeném pozastavení očkování první dávkou kvůli nedostatku vakcín dnes ČTK informovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Následně to ale kromě Babiše popřel i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje ministerstvo zdravotnictví utlumit po dobu následujících 14 dnů," uvedla odpoledne Peterová na dotaz ČTK. Blatný pak České televizi řekl, že podle něj není situace s nedostatkem vakcín tak vážná, aby bylo třeba očkování úplně přerušit.

Podle Peterové bylo rozhodnuto, že aplikace prvních dávek bude pozastavena v Praze a případně v dalších krajích, které nemají dostatek vakcíny. Premiér však řekl iDnes.cz, že je na každém kraji, koho naočkuje a jak vakcinaci zorganizuje, aby bylo možno podat lidem druhou dávku vakcíny. "Pokud jsou lidé gramotní, umí počítat a vědí, jaké dodávky tento a příští týden dostanou, tak zkrátka si to musí zorganizovat a je to jejich záležitost. Kraje k tomu přistupují různě, my to nemůžeme organizovat do detailu," uvedl Babiš.

"Pro kraje je velmi problematické se pohybovat v prostoru, kdy jeden týden čekají vakcín šest krabic a dostanou tři, druhý týden taky," prohlásil v České televizi předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). "My už jsme opravdu v téhleté chvíli v situaci, kdy taktak zvládneme přeočkovat druhé termíny, abychom nenarušili termín 21 až 28 dní," dodal. "Je faktem, že v téhleté chvíli spousta krajů, stejně jako my, nemá vakcíny na to, aby otvírala nové termíny," dodal.

České televizi premiér řekl, že dosud zdravotníci v Česku aplikovali 237.936 dávek vakcíny. Seniorů starších 80 let bylo očkováno 66.200. "Bohužel bylo zrušeno 1575 rezervací. Je to chyba těch očkovacích míst, které si to špatně naplánovaly. Věděly, kdy dostanou vakcínu, kolik dostanou. Vědí to dopředu. Věděly, kolik očkovaly, tak je to jejich problém," uvedl premiér.

Blatný řekl České televizi, že očkování nebude tak rychlé, jak se původně očekávalo, ale pozastavení vakcinace není nutné. "Já si nemyslím, že by v České republice byl nedostatek dávek tak velký, aby se přerušilo očkování. My jenom upozorňujeme na to, že těch termínů je teď o něco méně," uvedl ministr.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ANO sněmovní volby nevyhraje, premiérem bude Bartoš, tipují bookmakeři

28.02.2021 07:38 V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je…

ČSSD navrhne uzavření méně důležitých podniků

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků,…

Novináři vyzvali Hamáčka, aby mohli cestovat díky svým průkazům

27.02.2021 21:03 Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka …

Maláčová se dohaduje se Schillerovou na twitteru. Lidé nechápavě kroutí…

27.02.2021 16:56 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama