Zajímavosti z voleb: V kterých obcích drtivě vyhrála ODS či ČSSD?

Krajské volby ve všech pěti horských střediscích středních a východních Krkonoš vyhrála koalice ODS, STAN a Východočechů. S výjimkou Janských Lázní bylo vítězství koalice vedené ODS dominantní se zisky mezi 52 až 62 procenty hlasů. Druhá místa ve všech pěti krkonošských obcích obsadili Piráti.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Oproti celokrajskému výsledku mělo v Krkonoších podprůměrné zisky hnutí ANO. Volební účast v horských střediscích byla nadprůměrná. Vyplývá to z volebních výsledků na serveru volby.cz.

V největším českém horském středisku Špindlerův Mlýn zvítězila koalice ODS, STAN a Východočechů se ziskem 52 procent hlasů. Nejlepšího výsledku dosáhla v Peci pod Sněžkou, kde ji volilo 62 procent lidí. V Malé Úpě si koalice připsala 57 procent hlasů a ve Strážném 54 procent. Méně než nadpoloviční podíl hlasů získala v Janských Lázních, kde jí k vítězství stačilo 27 procent hlasů.

Zisky Pirátů v krkonošských střediscích se pohybovaly od 15 procent ve Špindlerově Mlýně po 23 procent v Janských Lázních. Hnutí ANO, které v celém kraji získalo 22 procent hlasů, se v Krkonoších umístilo na třetích a čtvrtých místech se zisky od šesti do 18 procent hlasů.

Z ostatních kandidujících stran se nad pět procent hlasů dokázali v Krkonoších dostat třikrát koalice vedená TOP 09 a dvakrát koalice ČSSD a Zelených.

Volební účast byla nejvyšší ve Strážném, a to 58,79 procenta, nejnižší 43,03 procenta byla v Janských Lázních. V celém kraji byla volební účast 41,01 procenta.

ČSSD se nejlépe dařilo v obci Chobot na Strakonicku, kde dostala 77,27 procenta hlasů. V této obci získal před dvěma lety nejvíce hlasů Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby. Tři čtvrtiny hlasů mají také Starostové pro Liberecký kraj ve Svojkově (76,15 procenta), STAN v Xaverově (72,73 procenta) a ODS v Líbeznicích (73,29 procenta), kde je starostou místopředseda občanských demokratů Martin Kupka.

Ještě lépe si ODS vedla v koalici se STAN a Východočechy v Královéhradeckém kraji, kde krajské volby vyhrála. V Polomi na Rychnovsku na Rychnovsku získala 75,68 procenta hlasů. S podporou TOP 09 obdržela ODS nejvíce hlasů v Modravě na Klatovsku (56,6 procenta).

TOP 09 si nejlépe vedla spolu s KDU-ČSL - dostala 68,75 procenta ve Zvíkově na Českokrumlovsku nebo 57,41 procenta v Hačkách na Prostějovsku. Středočeská koalice TOP 09 získala nejvíce hlasů (36,67 procenta) v Dymokurech na Nymbursku, odkud je senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

ANO ve Vojníkově dostalo dvě třetiny hlasů, tedy 66,67 procenta. Obdobného výsledku dosáhli koalice STAN v Eši na Pelhřimovsku (69,23 procenta) a v Pačejově na Klatovsku (64,23 procenta. Více než polovinu hlasů dostala také koalice STAN a TOP 09 v Božím Daru na Karlovarsku, kde je starostou místopředseda Senátu a bývalý místopředseda STAN Jan Horník.

KSČM si nejlépe vedla v obci Vracovice na Znojemsku, kde obdržela 47,46 procenta hlasů. Piráti byli nejúspěšnější v obci Staré Bříště na Pelhřimovsku, kde dostali 44,44 procenta. Stejného nejlepšího výsledku dosáhlo hnutí SPD v obci Semněvice na Domažlicku. Trikolóra v Březové na Karlovarsku posbírala 38,61 procenta hlasů.

Nejvyšší účast v letošních krajských volbách byla tradičně v Čilé na Rokycansku, a to 94,12 procent. Nejnižší účast měli ve Vřesové na Sokolovsku, pouze 13,61 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

30.10.2020 22:00 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

Neřešme, kolik petic Blatný proti premiérovi podepsal. Primární je jeho…

30.10.2020 20:26 Aktualizováno Odmítá řešit, jakou petici nový ministr zdravotnictví Jan Blatný podepsal a v kolika spolcích se…

Vláda prodloužila všechna opatření i nouzový stav do 20. listopadu

30.10.2020 20:20 Aktualizováno Nouzový stav v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvá zatím do 20. listopadu. Premiér Andrej Babiš …

Novotný výroky o Ondráčkovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

30.10.2020 20:04 Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na twitteru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama