Pololetní prázdniny 2023: Lyžařské podmínky v Česku jsou dobré, areály rozšiřují provoz

Lyžařské podmínky na českých horách jsou na většině míst ideální. Za poslední tři dny přibylo podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejčastěji mezi 20 až 60 centimetry sněhu. 

Vedle sjezdařů si na své už přijdou i vyznavači běžek, k dispozici mají desítky kilometrů upravených tras. O víkendu se tak na horách dá očekávat velká návštěvnost, čemuž mají pomoci i jarní prázdniny. Většina středisek také postupně rozšiřuje provoz, zjistila ČTK.

V sobotu dopoledne sice ještě může více foukat, ale odpoledne a hlavně v neděli očekávají meteorologové na horách dobré podmínky. "Na hřebenech Šumavy, Jeseníků a Beskyd leží aktuálně kolem 80 cm. Jinde na horách leží nejčastěji mezi 30 a 50 cm sněhu. Celkově nejméně sněhu připadlo v posledním období v Krušných horách," uvedl ČHMÚ.

Přesto i Krušnohorské areály zasněžují a otevírají další sjezdovky. Lyžovat se dá na Klínovci, Božím Daru či na Bublavě. Na Klínovci pojede od pátku všech pět lanovek, k dispozici budou tratě o délce 19 kilometrů. Na Bublavě se lyžuje na červené i modré sjezdovce a v dětském parku. Dobré podmínky nabízí také Plešivec, kde jezdí čtyři lanovky a lyžuje se na dvou tratích. Většina krušnohorských penzionů i hotelů má již plno, v kraji začínají od příštího týdne jarní prázdniny.

Obtížně budou lidé shánět ubytování i v Krkonoších. Tamní největší středisko Špindlerův Mlýn bude mít od pátku v provozu 25 kilometrů sjezdovek, SkiResort Černá hora - Pec 50 kilometrů. Na víkend plánuje rozšířit provoz i Rokytnice nad Jizerou. Výborné lyžařské podmínky hlásí i velké orlickohorské skiareály, Deštné a Říčky. Všechny sjezdovky jsou otevřené například také v Dolní Moravě na Orlickoústecku.

Díky sněhové nadílce jsou už v plném provozu i některé areály v Jizerských horách včetně toho největšího, který je na Tanvaldském Špičáku. Širší nabídku na víkend nabídne Ještěd v Liberci, k dispozici by měly být i sjezdovky Slalomák a Pod Lany, v provozu tak bude skoro celá severní strana. Pro běžkaře je upravená téměř celá Jizerská magistrála.

Až 80 centimetrů sněhu leží na sjezdovkách v jihočeských lyžařských střediscích na Lipně a Zadově. Na šumavském Špičáku do dnešního rána připadlo 15 centimetrů prašanu a sněhové podmínky opět pomohly otevřít další kompletní sjezdovky či jejich úseky. Běžkaři mají na Šumavě k dispozici přes sto kilometrů tras. Na Vysočině se lyžuje na osmi sjezdovkách, na některých svazích leží i přes půl metru převážně technického sněhu.

Také Jeseníky hlásí dobré podmínky, na kopcích je 50 až 75 centimetrů sněhu. V provozu jsou všechna střediska. Provoz obnovily i menší zimní areály, které využily ochlazení k zasněžení sjezdovek. Podobné je to v Beskydech, kde jsou nejlepší podmínky minimálně od poloviny prosince.

Technický sníh doplnily v týdnu rovněž středočeské skiareály. Fungují Monínec, Chotouň, Kvasejovice i Šibeniční vrch. Středočeští vlekaři očekávají, že návštěvnost zvednou jarní prázdniny, i když někteří připouštějí, že lyžaři během nich raději odjíždějí do hor. Na jarní prázdniny spoléhají také provozovatelé areálů ve Zlínském kraji, kde jde dostatek technického i přírodního sněhu.

Na ideální podmínky pro lyžaře lákají rovněž na jižní Moravě. Otevřený je například areál v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, Olešnice nebo Němčičky, kde je ale potřeba ještě dosněžit vršek sjezdovky.

Pololetní prázdniny Lyžování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy