Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

Opoziční hnutí ANO neuspělo s návrhem na opětovné projednání ve druhém čtení, stejně jako hnutí SPD s návrhem na zamítnutí. Novelu nyní projedná Senát.

Z 168 přítomných poslanců hlasovalo pro novelu 92, včetně zástupců koaličních stran ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a nezařazeného Ivo Vondráka (dříve ANO). Proti bylo 75 poslanců z ANO a SPD, jeden poslanec ANO se zdržel.

Před týdnem stanovila Sněmovna pevný termín hlasování na dnešních 13:00, což znemožnilo vystoupení 56 řádně přihlášených opozičních poslanců. Úvodní kolo debaty trvalo přes 63 hodin.

Diskusi o předloze provázely spory mezi opozicí a koalicí zejména o to, zda je navržená korespondenční volba v souladu s ústavními požadavky na osobní a tajné hlasování. Odpůrci se obávali možných machinací a ztráty důvěry v regulérnost voleb.

Zastánci naopak argumentovali nutností zpřístupnit volební právo i Čechům žijícím v rozlehlých státech, kde je náročné dojet na zastupitelský úřad.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Volby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy