Prezidentské volby jsou živnou půdou pro dezinformace. Jak se šíří a co hlásají?

Volební klání je tradiční příležitostí, která kromě analýz, argumentů a věcných debat přináší čerstvou vlnu dezinformací. Podobnou situaci bylo možné pozorovat při mnoha příležitostech v zahraničí a vzhledem k tomu, že část obyvatelstva vnímá současnou prezidentskou volbu jako referendum o vládě, přitahují současné volby o to více falešných informací o kandidátech.

Do druhého kola prezidentské volby zbývá pouze pár dní a oba postupující kandidáti teď vstupují do vrcholné fáze kampaně. Stejně tak aktivita jejich fanoušků na sociálních sítích i jinde ve veřejném prostoru dosahuje svého vrcholu. Díky tomu se dezinformace šíří mnoha různými kanály.

Řetězové emaily

Jedním z kanálů, kudy se šíří falešné zprávy o jednotlivých kandidátech jsou řetězové emaily. Před prvním kolem měly příznivé vyznění především směrem ke kandidátovi SPD Jaroslavu Baštovi, před druhým kolem se pak pozornost přesunula k Petru Pavlovi a falešné hrozbě vyhlášení války.

Jak uvedl František Vrábel pro server echo24.cz, řetězové emaily se mohou na první pohled zdát jako přežitek, ale mají dopad až na stovky tisíc lidí. Navíc jsou typickou cílovou skupinou senioři, kteří mohou být náchylnější k tomu, aby manipulativním sdělením uvěřili.

Členové dezinformačních skupin upozorňují podle Českých elfů na to, že Petr Pavel se za žádnou cenu nesmí stát českým prezidentem, protože je „příslušník StB, kolaborant a vlastizrádce“.

SMS zprávy

Týden před druhým kolem prezidentské volby se policie začala zabývat falešnými SMS zprávami, kde se odesílatel představuje jako generál Pavel a kromě poděkování za hlas vyzívá k příchodu na nejbližší pobočku Armády České republiky, aby mohl adresát nafasovat zbroj pro mobilizaci na Ukrajině.

Zatím nejsou známé bližší podrobnosti, ani nebyla potvrzena autenticita těchto zpráv sdílených na sociálních sítích. Podle vyjádření mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka pro server Lidovky.cz se nepodařilo prokázat, že by podvodná SMS někomu z jednotek lidí, kteří ji hlásili, skutečně přišla. Není tak možné vyloučit, že samotná existence zpráv je hoaxem. Pokud by ale SMS zprávy někdo skutečně rozesílal, mohlo by se jednat o poplašnou zprávu, za jejichž šíření hrozí až dva roky vězení.

Billboardy

Trochu méně obvyklý způsob šíření falešných informací bylo použití billboardů. Spolek Dekomunizace.cz vyvěsil v centru Prahy billboard s fotografiemi Andreje Babiše a Gustáva Husáka s nápisem „Dalšího Čecho-SLOVÁKA už NE!“. Andrej Babiš je ale českým občanem a do České republiky se přestěhoval krátce po rozdělení Československa. Slovenský původ tak není směrem k volbám relevantní a srovnání s Husákem představuje argumentační faul.

Sociální sítě

Tradičním umístěním falešných informací jsou sociální sítě. Zde kolovaly mnohé nepravdivé výroky o obou finálových kandidátech. Oblíbené video na Twitteru z anonymního účtu mělo zachycovat okamžik, kdy po vyhlášení výsledků Andrej Babiš říká přítomnému novináři, který položil otázku jeho ženě, aby „držel hubu“. Ve skutečnosti se ale z vyčištěné zvukové stopy ukázalo, že se pouze ptá „Tak, kdo je další?“

Dalším nepravdivým výrokem je, že Petr Pavel nebude moci poslat do války občany, kteří si přestřihnou občanský průkaz. Důkazem má být přiložená fotografie. Ve skutečnosti prezident k mobilizaci ani vyhlášení války nemá kompetence a poškozený občanský průkaz může vést spíše k tomu, že bez platného dokladu totožnosti nebude možné odvolit.

O Petru Pavlovi se na sociálních sítích šíří převážně dezinformace spojované s jeho vojenskou minulostí a etapou života u vojenské rozvědky. Falešné výroky tak tvrdí, že chce vyhlásit válku nebo mobilizovat české muže k přímému zapojení ve válce na Ukrajině. O zpravodajském kurzu u vojenské rozvědky se pak uvádí, že měl probíhat v Rusku u KGB, což neodpovídá. Studium proběhlo na území Československa a Petr Pavel ho dokončil v roce 1991 a pracovat pro Vojenské zpravodajství tak začal až po revoluci.

Další populární falešnou informací je, že je Petr Pavel vládním kandidátem. Vláda mu vyslovila podporu, Petr Pavel je ale občanským kandidátem, který nasbíral více než 81 tisíc platných podpisů. Vláda se přitom rozhodla do volby žádného vlastního kandidáta nenominovat a řada poslanců a senátorů vládních stran podpořila do prvního kola Pavla Fischera, Marka Hilšera, Josefa Středulu nebo Tomáše Zimu.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Volby prezidentské volby 2023

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

včera

včera

včera

včera

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy