Prezidentské volby jsou živnou půdou pro dezinformace. Jak se šíří a co hlásají?

Volební klání je tradiční příležitostí, která kromě analýz, argumentů a věcných debat přináší čerstvou vlnu dezinformací. Podobnou situaci bylo možné pozorovat při mnoha příležitostech v zahraničí a vzhledem k tomu, že část obyvatelstva vnímá současnou prezidentskou volbu jako referendum o vládě, přitahují současné volby o to více falešných informací o kandidátech.

Do druhého kola prezidentské volby zbývá pouze pár dní a oba postupující kandidáti teď vstupují do vrcholné fáze kampaně. Stejně tak aktivita jejich fanoušků na sociálních sítích i jinde ve veřejném prostoru dosahuje svého vrcholu. Díky tomu se dezinformace šíří mnoha různými kanály.

Řetězové emaily

Jedním z kanálů, kudy se šíří falešné zprávy o jednotlivých kandidátech jsou řetězové emaily. Před prvním kolem měly příznivé vyznění především směrem ke kandidátovi SPD Jaroslavu Baštovi, před druhým kolem se pak pozornost přesunula k Petru Pavlovi a falešné hrozbě vyhlášení války.

Jak uvedl František Vrábel pro server echo24.cz, řetězové emaily se mohou na první pohled zdát jako přežitek, ale mají dopad až na stovky tisíc lidí. Navíc jsou typickou cílovou skupinou senioři, kteří mohou být náchylnější k tomu, aby manipulativním sdělením uvěřili.

Členové dezinformačních skupin upozorňují podle Českých elfů na to, že Petr Pavel se za žádnou cenu nesmí stát českým prezidentem, protože je „příslušník StB, kolaborant a vlastizrádce“.

SMS zprávy

Týden před druhým kolem prezidentské volby se policie začala zabývat falešnými SMS zprávami, kde se odesílatel představuje jako generál Pavel a kromě poděkování za hlas vyzívá k příchodu na nejbližší pobočku Armády České republiky, aby mohl adresát nafasovat zbroj pro mobilizaci na Ukrajině.

Zatím nejsou známé bližší podrobnosti, ani nebyla potvrzena autenticita těchto zpráv sdílených na sociálních sítích. Podle vyjádření mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka pro server Lidovky.cz se nepodařilo prokázat, že by podvodná SMS někomu z jednotek lidí, kteří ji hlásili, skutečně přišla. Není tak možné vyloučit, že samotná existence zpráv je hoaxem. Pokud by ale SMS zprávy někdo skutečně rozesílal, mohlo by se jednat o poplašnou zprávu, za jejichž šíření hrozí až dva roky vězení.

Billboardy

Trochu méně obvyklý způsob šíření falešných informací bylo použití billboardů. Spolek Dekomunizace.cz vyvěsil v centru Prahy billboard s fotografiemi Andreje Babiše a Gustáva Husáka s nápisem „Dalšího Čecho-SLOVÁKA už NE!“. Andrej Babiš je ale českým občanem a do České republiky se přestěhoval krátce po rozdělení Československa. Slovenský původ tak není směrem k volbám relevantní a srovnání s Husákem představuje argumentační faul.

Sociální sítě

Tradičním umístěním falešných informací jsou sociální sítě. Zde kolovaly mnohé nepravdivé výroky o obou finálových kandidátech. Oblíbené video na Twitteru z anonymního účtu mělo zachycovat okamžik, kdy po vyhlášení výsledků Andrej Babiš říká přítomnému novináři, který položil otázku jeho ženě, aby „držel hubu“. Ve skutečnosti se ale z vyčištěné zvukové stopy ukázalo, že se pouze ptá „Tak, kdo je další?“

Dalším nepravdivým výrokem je, že Petr Pavel nebude moci poslat do války občany, kteří si přestřihnou občanský průkaz. Důkazem má být přiložená fotografie. Ve skutečnosti prezident k mobilizaci ani vyhlášení války nemá kompetence a poškozený občanský průkaz může vést spíše k tomu, že bez platného dokladu totožnosti nebude možné odvolit.

O Petru Pavlovi se na sociálních sítích šíří převážně dezinformace spojované s jeho vojenskou minulostí a etapou života u vojenské rozvědky. Falešné výroky tak tvrdí, že chce vyhlásit válku nebo mobilizovat české muže k přímému zapojení ve válce na Ukrajině. O zpravodajském kurzu u vojenské rozvědky se pak uvádí, že měl probíhat v Rusku u KGB, což neodpovídá. Studium proběhlo na území Československa a Petr Pavel ho dokončil v roce 1991 a pracovat pro Vojenské zpravodajství tak začal až po revoluci.

Další populární falešnou informací je, že je Petr Pavel vládním kandidátem. Vláda mu vyslovila podporu, Petr Pavel je ale občanským kandidátem, který nasbíral více než 81 tisíc platných podpisů. Vláda se přitom rozhodla do volby žádného vlastního kandidáta nenominovat a řada poslanců a senátorů vládních stran podpořila do prvního kola Pavla Fischera, Marka Hilšera, Josefa Středulu nebo Tomáše Zimu.

Související

Petr Fiala

Fiala je mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s dezinformacemi

Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném dopise vyzval provozovatele největších sociálních sítí k efektivnějšímu boji s dezinformacemi. Znění dopisu dnes zveřejnil úřad vlády v tiskové zprávě. Předsedové vlády varují před využíváním sociálních platforem k vyvolávání nepokojů, násilí v ulicích, šíření propagandy nebo dezinformací.

Více souvisejících

dezinformace Volby prezidentské volby 2023

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

před 24 minutami

před 36 minutami

před 50 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

Pistorius dál zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně

Bývalý handicapovaný atlet Oscar Pistorius zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně. Soud v Pretorii po dnešním jednání zamítl jeho žádost o propuštění na podmínku. Agentuře AFP to řekla právní zástupkyně rodičů zavražděné Reevy Steenkampové.

Zdroj: ČTK

Další zprávy