První debata o reformě důchodů je u konce. Sněmovna ji podpořila

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek navzdory opoziční kritice podpořila vládní důchodovou reformu, která počítá například se zvyšováním věku odchodu do důchodu. Předloha nyní zamíří k posouzení do sněmovního sociálního výboru.

Opoziční hnutí ANO a SPD prosazovala zamítnutí reformy hned v prvním čtení či její přepracování. Pro bylo vždy jen 81 zákonodárců. První debata o předloze trvala tři jednací dny, respektive 32 hodin čistého času.  

Sněmovna dnes dopoledne stanovila pevný čas hlasování na čtvrteční 18. hodinu. Návrh na stanovení pevného času podal předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, který zároveň označil dosavadní sněmovní diskuzi za kultivovanou. "Přesto jsme třetí den v tomto jednání a myslím si, že je pro všechny důstojné, abychom jednání v nějaký čas ukončili," vysvětlil. 

Poslanci opozičních hnutí ANO a SPD se proti postupu vládní koalice vymezili. V době, kdy došlo k rozhodnutí, chtělo v diskuzi vystoupit ještě 27 opozičních poslanců. 

Návrh reformy počítá se zvyšováním věku odchodu do starobního důchodu nad současných 65 let, v závislosti na prodlužování délky života, a také se snižováním výpočtu nových důchodů, což je pro opoziční hnutí ANO a SPD nepřijatelné.

Reforma zahrnuje celkem deset opatření, včetně stanovení minimální penze na pětinu průměrné mzdy, možnosti dřívějšího důchodu za práci v rizikovém prostředí a omezení takzvaného výchovného.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna důchodová reforma důchody

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 35 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy