Vedle amerického časopisu Time vyhlásil osobností roku 2022 Volodymyra Zelenského i tradiční tuzemský zpravodajský server EuroZprávy.cz. Ukrajinský prezident stojící v čele země od roku 2019 je novodobým symbolem odporu proti ruským snahám o okupaci.
Více jak třičtvrtě roku Ukrajina v čele se Zelenským srdnatě bojuje proti násobné přesile ruské armády. Navzdory početní nevýhodě se tamní lid semknul pod vládou svého prezidenta a statečně odolává invazním jednotkám i za přispění západních zemí, které Zelenskyj dokázal vyburcovat k nevídané vojenské podpoře.
Redakce přihlížela také k tomu, že právě ukrajinský prezident na začátku konfliktu dostal nabídku ze Západu, aby se svou rodinou uprchl v očekávání úsilí Kremlu o jeho život. Jeho odmítavá reakce vzbudila velký ohlas nejen na Ukrajině a podnítila tak srdnatý boj Ukrajinců proti agresorovi, ale i samotného Západu.
Od té doby sílí popularita ukrajinského prezidenta doma i v zahraničí. Vystudovaný právník, civilním povoláním herec byl zvolen do prezidentského úřadu v roce 2019, když vyhrál prezidentské volby v souboji s předchozí hlavou státu Petrem Porošenkem. V druhém kole získal 74% a stal se tak sedmým ukrajinským prezidentem od rozpadu tehdejšího Sovětského svazu.
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
před 1 hodinou
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
před 2 hodinami
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
před 2 hodinami
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
před 3 hodinami
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
před 4 hodinami
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
před 5 hodinami
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
před 6 hodinami
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
před 6 hodinami
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
před 8 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
včera
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
včera
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
včera
Nový most v Praze bude otevřen za měsíc, oznámil náměstek primátora
včera
Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády
včera
Oscar pro dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Pomohli s ním i Češi
včera
Půjde národní tým do příští sezóny s novým trenérem? Rulík měl dostat nabídku trénovat Kladno
včera
Fico požaduje, aby EU zatlačila na Ukrajinu ohledně dodávek ropy
včera
Jedna z pražských dominant. Petřínská rozhledna slaví 135 let
včera
Tři rány pro reprezentaci krátce za sebou. Před baráží jsou zranění Šulc, Vitík i Schick
včera
Feri opět stanul před soudem. Zaskočil ho nečekaným požadavkem
Exposlanec Dominik Feri v pondělí opět stanul před soudem. Obvodní soud pro Prahu 3 začal projednávat kauzu, ve které je bývalý politik podezřelý z dalšího znásilnění, protože si měl při sexuálním styku sundat kondom. Soud dnes případ odročil, Feri ho navíc překvapil neobvyklým požadavkem.
Zdroj: Jan Hrabě