Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) na síti X vysvětlil, jak budou eDoklady fungovat. "Stáhnete appku, aktivujete přes Portál občana a používáte. Při ztrátě telefonu je pak stejně snadný i proces deaktivace, nehrozí tedy stejná nebezpečí jako při ztrátě fyzického dokladu," uvedl.

Bartoš vnímá jako hlavní výhodu digitální varianty větší kontrolu nad sdílenými údaji. Občané totiž budou mít možnost například při prokazování věku zvolit pouze odhalení této informace. "Nikdo už nemusí znát vaše bydliště nebo přesné datum narození, které jsou ve fyzickém dokladu vidět," podotkl. 

O schválení patřičné novely informoval i premiér Petr Fiala (ODS). "Je to další velký krok v digitalizaci České republiky, usnadnění každodenního života občanů, kteří nebudou muset hledat každou chvíli v peněžence doklady, a naplnění dalšího bodu programového prohlášení vlády," konstatoval. 

Úřady budou elektronické doklady přijímat postupně, připomněl vicepremiér Bartoš. První budou hned od ledna ústřední orgány státní správy. V průběhu příštího roku se mají přidat i úřady práce či policie, od přespříštího roku také pošty. 

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Ivan Bartoš (Piráti) Doklady Petr Fiala (ODS) digitalizace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy