Na náměstí Interbrigády v Praze 6 ode dneška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze poputují na nákup zbraní pro Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi. ČTK to sdělil autor sochy, kovář a sochař Dušan Dostál.
Na bubenečském náměstí stála socha maršála Koněva do jara 2020. Radnice Prahy 6 ji nechala odstranit na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy padlo rovněž rozhodnutí, že pomník nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Místo nyní na čas zaujala Putinova socha, která má podle autora poukázat na viníka současného zdražování cen energií. Socha se zvednutou pravicí podle něj představuje Putina také v kombinaci s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem, a vyjadřuje tak postoj, který ruský prezident zaujal.
Dílo s názvem Démon Ahriman, démon z perské mytologie, vzniklo při příležitosti mezinárodního setkání uměleckých kovářů. Znázorňuje absolutní zlo, doplnil k soše její autor.
Instalaci sochy i její následnou dražbu zorganizoval podnikatel Dalibor Dědek, který na počátku května vyhlásil kampaň Dárek pro Putina shromažďující peníze na zbraně pro Ukrajinu napadenou Ruskem. "Socha by měla vyslat signál do České republiky, že problém na Ukrajině stále trvá a je potřeba ho řešit. Druhý signál je pro Ukrajince, že jsme s nimi, a třetí by měl být do Ruska, že tak jak tady dříve stála socha maršála Koněva, který byl vnímán pozitivně, tak nyní svoji historii poplivali," uvedl dnes Dědek. Věří, že Putinova socha by se mohla vydražit za šestimístnou částku.
Socha Dostálovi trvala 14 dnů a pracoval na ni 20 hodin denně, řekl. Setkání uměleckých kovářů, při kterém socha vznikala, se pravidelně koná na hradě Helfštýn a účastní se ho umělci z celého světa.
Související
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
Fatální chyba. Diplomat řekl, proč se Zelenskyj nesmí setkat s Putinem v Moskvě
Vladimír Putin , Praha , maršál Koněv Osvobození
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
před 53 minutami
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
před 1 hodinou
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
před 2 hodinami
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
před 3 hodinami
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
před 4 hodinami
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
před 4 hodinami
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
před 5 hodinami
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
před 6 hodinami
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
před 7 hodinami
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 8 hodinami
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
včera
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
včera
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
Evropská komise navrhla prodloužit dočasnou ochranu pro miliony ukrajinských uprchlíků o další rok, konkrétně do 4. března 2028. Návrh však nově vylučuje osoby, které z Ukrajiny odešly nelegálně s cílem vyhnout se branné povinnosti.
Zdroj: Libor Novák