Velké levárny na malém městě

Čáslav - Třiasedmdesátiletá důchodkyně ovládla stavební byznys malého města. Jde o matku senátora a starosty Čáslavi Jaromíra Strnada. Bez její firmy se ve městě neopraví téměř jediný chodník. Strnad tvrdí, že pro svou matku pracuje zadarmo a ve volném čase.

Jde o učebnicový příklad, jak se přisát na veřejné peníze a těžit ze zakázek města. Týká se starosty středočeské Čáslavi Jaromíra Strnada z ČSSD, který od roku 2010 sedí zároveň v křesle senátora za stejnou stranu. Informaci zveřejnilo aktuální vydání časopisu TÝDEN. Firma TES Čáslav, která dříve patřila senátorovi Strnadovi, se totiž za posledních pět let účastnila městských tendrů za 102 milionů korun. TÝDNU se podařilo zjistit, že za tu dobu v Čáslavi a blízkém okolí figurovala v úctyhodných 56 veřejných výběrových řízení.

Redaktoři tohoto týdeníku zjistili, že firma TES se do nich dostala „zadními vrátky", přes podniky, které si starostovu firmu najaly jako svého subdodavatele. V měřítku desetitisícové Čáslavi jde přitom o značnou sumu, protože roční rozpočet města se pohybuje kolem dvou set milionů korun. Starosta Strnad ze zakázek těží dál, ačkoli ve firmě oficiálně nefiguruje již pět let.

Strnad sice zmíněnou společnost prodal v roce 2009 své matce za 4,5 milionu korun, ale celkem bez obalu v ní podniká a je aktivní dodnes. Pro časopis TÝDEN Jaromír Strnad uvedl: „Co jsem měl dělat? Deset let jsem budoval firmu a měl jsem ji opustit kvůli politice?".

„Strnad je každopádně přičinlivý politik, který se o sebe a své blízké dokáže dobře postarat," píše aktuální vydání časopisu TÝDEN a hned uvádí důkaz: „Například náhrady v Senátu čerpá skoro do poslední koruny. Na svých stránkách uvádí jako svou senátní asistentku Gabrielu Dymákovou, která zároveň pracuje jako asistentka na radnici." TÝDEN ji tam zastihl, když telefonicky sháněl starostu.

Čáslav zajímavosti

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy