Praha - Zesnulý exministr obrany Antonín Baudyš vešel do povědomí veřejnosti v souvislosti se svou služební cestou do Švédska, na kterou se vypravil v polovině devadesátých let. Letadlo, ve kterém seděl, totiž při neopatrné manipulaci se zbraní prostřelil člen vládní ochranky.
Baudyše ve funkci ministra obrany ovšem provázejí také další aféry. Zřejmě největší polemiku vzbudil jeho návrh na řešení války v Bosně, se kterým přispěchal v únoru roku 1994. Jednalo se o plán založený na Huntingtonově koncepci střetu civilizací podle příslušnosti k zeměpisným celkům, respektive náboženským celkům na planetě. Vzhledem k přítomnosti tří náboženství v Bosně Baudyš tehdy navrhoval, aby mírové jednotky Organizace spojených národů pocházely ze zemí s příslušnými náboženstvími. Plán vzbudil kritiku zejména kvůli tomu, že ho Baudyš s nikým nekonzultoval, šlo totiž pouze o jeho soukromou iniciativu.
Během jeho úřadování dělostřelci v areálu Doupovských hor přestřelili vojenské pásmo a zasáhli civilní objekt. Baudyš si vysloužil ostrou kritiku i za svůj výrok, že představitelé armády se podřízením srpnové okupaci roku 1968 dopustili vlastizrady.
Antonín Baudyš se narodil v roce 1946 v Praze. Vystudoval jemnou mechaniku a optiku na Fakultě strojní ČVUT, kde posléze působil jako pedagog. Je spoluautorem řady učebních textů, studií a vynálezů z této oblasti.
Na počátku sedmdesátých let vstoupil do Československé strany lidové (dnešní KDU-ČSL). V roce 1989 se stal místopředsedou vlády České republiky a později za KDU-ČSL ministrem obrany, kterým zůstal až do roku 1994. V roce 1992 byl krátce místopředsedou federální vlády a byl pověřen řízením federálních ministerstev dopravy a spojů.
Po svém odchodu z politiky v roce 1994 se věnoval astrologii, o dva roky později se pokusil o návrat do politiky. V senátních volbách v roce 1996 se ucházel o místo v horní parlamentní komoře za Mělnicko, měl smůlu, voliči mu hlas nedali.
S manželkou Zuzanou měl dvě děti, syn Antonín se "potatil", zabývá se astrologií. Letos na jaře se rozvedl a za tři týdny se opět oženil s Pavlou Bradáčovou.
Související
Prostřelené letadlo a óda na USA, Stropnický není první ministr s průšvihem
Astrologové: Rok 2012 bude složitý! Nastane konec světa?
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 41 minutami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 2 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
včera
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
včera
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
včera
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno včera
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
včera
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
včera
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
včera
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
včera
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
včera
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě