Praha – Autonomnímu centru Klinika o půlnoci skončila smlouva o roční výpůjčce. Pracovníci a příznivci centra už naznačili, že nemají v plánu místo opustit. To ale ostře odsoudili například jihomoravský hejtman Michal Hašek nebo šéf pražské ODS Filip Humplík.
Zástupci Kliniky se ještě den před vypršením smlouvy pokoušeli jednat s ministrem financí Andrejem Babišem. Neúspěšně. Politik večer na Twiteru napsal, že aktivisté musí odejít. „Jednal jsem se starostkou Prahy 3, ukázala mi stížnosti občanů na Kliniku. Budova ve špatném stavu - aktivisté musí objekt opustit. Podle zákona," napsal.
„Nechceme nechat dům chátrat a je nesmysl, aby stát hledal jiné využití, když jedno existuje - teď a tady. Celý rok jsme se snažili poctivě dodržovat smlouvu a ochotně jsme jednali. Teď má být unikátní projekt zrušen jen na základě zástupného argumentu. V takovém případě považujeme občanskou neposlušnost za legitimní," uvedli na Facebooku aktivisté.
S Babišem v tomto případě souhlasí také sociální demokrat a hejtman Michal Hašek. „Je Česká republika právní stát a platí zákon pro všechny stejně, nebo tu s podporou veřejnoprávních médií budeme on-line sledovat, jak není důležité právo a podepsáná smlouva jako dvoustranný svobodný projev vůle, ale že jde o 'dobrou věc'? Nájemci (uživatelé) Kliniky si museli být vědomi, že mají smlouvu na dobu určitou... Státní instituce by neměly být teď podělané z toho, že se občas kolem Kliniky potulují tu někteří ministři, tu senátoři, tu Matějové pražští i brněnští," uvedl na Facebooku Hašek.
Nikomu jinému by prý něco takového neprošlo. „Zkuste si pronajmout nějaký prostor na dobu určitou, čiňte v něm dobro a před koncem užívací doby sdělte pronajímateli (nejlépe státu), že na něj kašlete a zůstáváte dál, uspořádejte vatru přátelství a happening, pozvěte ČT24 a kámoše z politiky (nemáte-li,potom starostu, hejtmana, poslance, senátora z Vašeho volebního obvodu, pokud z něj pochází i nějaký ministr, neváhejte!). Chápete tu absurditu???" zlobil se na sociálních sítích hejtman.
Podobně to vidí i šéf pražské ODS Filip Humplík, který ke kauze podotkl, že pro něj jsou práva vláda a právní stát nejvyšší hodnoty, které by měl hájit každý politik. „Protože i když občas porušení pravidel v daný moment může vypadat jako 'správné' nebo 'výhodné', z dlouhodobého hlediska se prostě vyplatí pravidla dodržovat. Typickým případem, kdy dochází k porušení pravidel ve jménu 'dobra' jsou squatty, aktuálně třeba v souvislosti s autonomním sociálním centrem Klinika," uvedl na sociálních sítích.
Nemá prý problém s tím, co centrum dělá, podobná zařízení podle něj běžně fungují i v jiných zemích. Problémem je, že nesmí dělat nepořádek. Občanský demokrat připomíná, že radnice obdržela dopis podepsaný 60 lidmi, kteří si stěžují na časté rušení nočního klidu a zapalování ohňů na zahradě centra.
Za ještě závažnější považuje fakt, že budova byla původně obsazena nelegálně. „Teprve následně jim jejich politický lobbing získal silné spojence. A to Matěje Stropnického a Andreje Babiše. Politiky, které spojuje kladný vztah k porušování demokratických zákonů ve jménu věcí, které oni sami subjektivně vidí jako 'vyšší dobro'. Díky tlačence (tehdejšího) náměstka pražské primátorky a ministra financí tehdy uzavřeli nájemní smlouvu alespoň na rok. Teď účinnost smlouvy končí. To jim ale nevadí a oznamují, že budovu dobrovolně neopustí," uvádí Humplík.
Může se tedy podle něj opakovat situace ze zimy 2014, kdy musela být Klinika vyklizena policií. „Pokud bydlíte v nájmu a skončí vám smlouva, tak se prostě musíte odstěhovat. Nemůžete majiteli říct, že jste se rozhodli v jeho bytě zůstat, protože děláte záslužnou činnost pro své okolí. Zákony platí pro všechny. I pro levicové aktivisty," připomíná pražský zastupitel.
Klinika si přitom prý promarnila výbornou příležitost a to kvůli své neschopnosti. Nebyla si prý totiž schopna zřídit „právní subjektivitu a vůbec se se státem a městem domluvit". „S tímto přístupem je logické, že se žádná extrémní vstřícnost ze strany městské části, města ani státu nekoná. A je to dobře. Lidé z Kliniky kvůli své neschopnosti a umanutosti zkrátka nedokázali využít příležitost. Přitom všechna esa před rokem drželi sami v ruce. Měli podporu v nejvyšších místech politiky (Andrej Babiš, Matěj Stropnický), městské samosprávy (v prosinci 2014 zastupitelstvo Prahy 3 přijalo usnesení, že podporuje projekt Kliniky), tak i nemalé části veřejnosti (za Kliniku se postavili třeba Pavel Liška, Filip Remunda, Helena Třeštíková, Martin C. Putna, Václav Bělohradský nebo Tomáš Baldýnský). Bohužel pro ně je totálně promrhali," dodal Humplík.
Související
Na protivládní demonstraci v Praze dnes promluví Hašek či Foldyna
Michal Hašek přerušil členství v ČSSD, objasnil to profesními důvody
Michal Hašek , Filip Humplík , Klinika (sociální centrum)
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
před 1 hodinou
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
před 2 hodinami
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
před 3 hodinami
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 3 hodinami
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 4 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 5 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 6 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 7 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 7 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 9 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
Policie se od středy zabývá násilným činem v jedné z českých věznic. V Kynšperku nad Ohří došlo k napadení mezi dvojicí trestanců. Zatímco jeden z nich skončil s vážným zraněním v nemocnici, druhý je podezřelý z pokusu o vraždu.
Zdroj: Jan Hrabě