Praha – Kauza kolem Andreje Babiše a Čapího hnízda znepokojuje ČSSD, jejíž členové žádají vysvětlení. To šéf ODS už od vicepremiéra vysvětlení nečeká, vyzývá však premiéra Bohuslava Sobotku, aby se k celé věci postavil čelem a začal jednat. Podobně to vidí i jeho stranický kolega, komentátor a hudebník Petr Štěpánek.
„Teď by měli číst především hlupáci, co Babiše volí, a vychcánkové, třeba Martin Komárek, kteří se s ním vezou, pročež kolem něho vytvářejí kruhovou obranu. Nazývejme věci pravými jmény. Babiš ukradl 50 milionů dotačních korun, které byly určeny někomu jinému," rozjel se na sociálních sítích Štěpánek.
„Ponechme pro tuto chvíli stranou, že evropské dotace jsou čiročiré zlo, které jen plodí další zlo, ať už v podobě podvodů a korupce nebo rozvracení svobodné tržní soutěže. Každopádně platí, že oněch 50 milionů dotačních korun bylo určeno malým či středním podnikatelům. Nepochybuji, že se shodneme, že druhý nejbohatší člověk v České republice mezi ně dozajista nepatří. Lakotný Babiš ovšem, aby dotaci na Čapí hnízdo získal, nastrčil své příbuzné. Takhle jednoduché to je," interpretuje věc se svého pohledu člen ODS.
Poukazuje na jinou kauzu, které otřásla českou politickou scénou. „Připomínám, že na začátku konce politické kariéry Stanislava Grosse byl jeden, zdůrazňuji JEDEN, milion korun, za který si někdejší premiér pořídil byt a neuměl vysvětlit, kde k němu přišel. Problém Andreje Babiše je padesátkrát větší. A stále se nic neděje!" diví se Štěpánek.
Novináři, policie i státní zástupci podle něj evidentně trpí vážnou selektivní poruchou vnímání, protože neměří všem stejně. „V některých případech – a ten Babišův mezi ně patří na prvním místě – jsou excelentně slepí, hluší a němí. Jen by se pak neměli divit, až lidem dojde trpělivost a vezmou do rukou pomyslné vidle, cepy a sudlice," dodal ostře Štěpánek.
Na jeho slova v v zápětí zareagoval poslanec hnutí ANO Martin Komárek. „Jak zrovna Vy můžete takhle mluvit po své zkušenosti? Jak zrovna Vy můžete pouhé obvinění vydávat za rozhodnutí o vině? Vyberte si: Je to hnusné, trapné, podlé, nebo směšné. Žádnou jinou volbu nemáte," uvedl s odkazem na nezákoné odvolání Štěpánka z Raqdy pro rozhlasové a televizní vysílání. Na doporučení sněmovny odvolal v dubnu 2003 někdejší premiér Vladimír Špidla Štěpánka a jeho pat kolegů. Soudy později rozhodly, že to nebylo v souladu se zákonem a odvolaným přiznaly náhradu ušlé mzdy.
„Ano, máte pravdu. Babišova padesátimilionová levárna je hnusná, trapná, podlá a jaksi zvráceně i směšná. A propos, Martine, srovnáváte nesrovnatelné," opáčil mu Štěpánek.
Související
Macinka Pavla na summit NATO nepustí. Pojede tam s Babišem a Zůnou
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
Andrej Babiš , Petr Štěpánek (ODS) , Martin Komárek
Aktuálně se děje
před 7 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 7 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák