Prezident Trump? Pro Čechy by to byla velká šance, přesto ho neustále dehonestujeme, zlobí se ekonom

Praha – Tři měsíce zbývají do doby, než si Spojené státy zvolí nového prezidenta či prezidentku. Kampaňe obou kandidátů – demokratky Hillary Clintonové i republikána Donalda Trumpa - jsou v plném proudu. Ekonom a někdejší vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause Jiří Weigl poukazuje, že jeden ze dvou kandidátů má k České republice mnohem blíže.

„Jeden ze dvou finalistů boje o funkci amerického prezidenta má výjimečné vazby k naší zemi. Donald Trump, republikánský kandidát, byl 15 let ženatý s Češkou, i po rozvodu s ní udržuje dobré vztahy a tři jeho dospělé děti jsou poloviční Češi. Takový vztah k nám neměl v americké historii v obdobné pozici nikdo," připomíná na stránkách Institutu Václava Klause Weigl.

Poukazuje však na to, že je to mnohým úplně jedno. „Zdá se, že to ty, kteří udávají tón české politice i veřejné diskusi, vůbec nezajímá. Trump je v médiích i v ústech vládnoucích politiků ostouzen, shazován a dehonestován, aniž by si někdo připouštěl možnost, že by mohl zvítězit. Přitom asi pouze on dává naší zemi šanci na privilegovanější vztah se světovou velmocí, o němž naše elity vždy snily," myslí si ekonom.

Poukazuje, že u jiných politiků se jejich napojení na Českou republiku hojně probíralo. „Jenom vzpomeňme, kolik se toho navyprávělo o českém původu bývalé ministryně zahraničí USA M. Albrightové a jaký jásot vyvolalo zjištění, že dědeček současného ministra J. Kerryho se jmenoval Kohn a žil koncem 19. století v Sudetech," připomíná.

To je ale podle něj nic, proti vazbě současného republikánského kandidáta. „To Trumpovy děti jezdí ke své české babičce do naší republiky dnes a u nás to nikoho nezajímá. Trump se nelíbí našim levicovým evropským mentorům, tak se o tom nemluví. Nenechme se obalamutit - šance, že budoucí americký prezident bude mít k Čechům blíže než kdokoliv z jeho předchůdců, je vysoká," upozorňuje Weigl.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Jiří Weigl USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Ovoce, ilustrační fotografie.

U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce

Za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenali inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) 21 případů výskytu živých škůdců v zásilkách dovezených ze zemí mimo Evropskou unii. Nejčastěji se jednalo o zásilky ovoce a zeleniny, například manga, citrusů, papáji nebo paprik, zjištěny byly rovněž zásilky s nevyhovujícím osivem, dřeviny napadené hmyzem a nevyhovující dřevo. Opět mezi nimi nechyběl v Evropě obávaný invazní škůdce Bactrocera dorsalis.

včera

včera

včera

včera

včera

Mona Lisa

Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa

Přesně před 115 lety, 21. srpna roku 1911, došlo ve slavném pařížském muzeu Louvre ke skandální krádeži. Odcizeno totiž bylo jedno z nejvzácnějších děl: Mona Lisa. Obraz renesančního mistra Leonarda da Vinci byl dlouho nezvěstný, než se znovu vrátil do galerie.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

22. srpna 2026 21:57

22. srpna 2026 21:09

Fotbal, ilustrační fotografie.

Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským

První trenérská změna v nové sezóně tuzemské fotbalové nejvyšší soutěži se uskutečnila v Plzni. Po nevýrazných výkonech z úvodních ligových kol a především po prohře 0:3 v úvodním zápase 4. předkola Evropské ligy na hřišti Crvene Zvezdy Bělehrad došla trpělivost tamnímu vedení, které odvolalo kouče Martina Hyského. Ten byl právě od začátku nového ročníku 2026/27 pod neustálým tlakem a bylo tak jen otázkou času, kdy k odvolání dojde. 

22. srpna 2026 20:14

Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy