Praha – Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chce najít v metropoli místo pro trvalé umístění Muchovy Slovanské epopeje v Praze. Zároveň ale hodlá jednat o možnosti cyklus obrazů dočasně vrátit do Moravského Krumlova.
Malíř Alfons Mucha plátna Praze věnoval pod podmínkou, že pro ně vybuduje důstojnou výstavní síň. To se ovšem nestalo. Epopej byla roky vystavena na zámku v Moravském Krumlově, odkud ji Praha v roce 2012 za velké mediální pozornosti a přes protesty místních přestěhovala.
Epopej je nyní provizorně umístěna ve Veletržním paláci, kde bude k vidění do konce letošního roku. Poté se vydá na turné po Asii, což ovšem někteří odborníci i malířův příbuzný John Mucha kritizují. Kdy se dílo vrátí do Česka, zatím není jasné.
Krnáčová uvedla, že už před týdnem požádala Institut plánování a rozvoje, aby vytipoval možné lokality, kde by Slovanskou epopej bylo možné umístit. Mezi posuzovanými lokalitami podle ní budou i vrch Vítkov a místo po někdejší budově takzvaných Eliščiných lázní. Obě místa navrhují příslušné městské části.
„Teprve studie nám ale ukáže, jestli neexistují vhodnější místa," dodala. Už dřív primátorka uvedla, že by v metropoli mohla vyrůst nová galerie.
Hodlá se také sejít s primátorem Brna Petrem Vokřálem jednat s nám i o variantě, že by se do doby, než se podaří najít adekvátní prostory, vrátila Slovanská epopej zpět do Moravského Krumlova.
Související
Slovanská epopej nepatří Praze. Nesplnila podmínku malíře Muchy, konstatoval soud
Slovanská epopej nepatří Praze, rozhodl soud
slovanská epopej , Praha , Adriana Krnáčová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
před 2 hodinami
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
před 4 hodinami
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
před 5 hodinami
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
před 6 hodinami
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
před 6 hodinami
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
před 7 hodinami
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
před 8 hodinami
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
před 9 hodinami
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
před 10 hodinami
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
před 10 hodinami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 11 hodinami
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 12 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 14 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
Policie od nedělního večera vyšetřuje střelbu ve středočeských Poleradech. Zbraň měl použít taxikář, který se nepohodl s dvojicí zákazníků. Jeden z mužů utrpěl těžká zranění, do nemocnice ho přepravil vrtulník.
Zdroj: Jan Hrabě