Praha - Sankce proti Rusku se míjejí účinkem. Je to jako dávat obklady člověku se žloutenkou, tvrdí ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Pavel Drahotský. Jaký proto navrhuje postup?
"Sankce proti Rusku jsou neadekvátní reakce. Je to jako kdybyste člověku se žloutenkou dali obklady," podotkl a dodal, že na Rusko by měl být uplatňován specifický postup. "Rusko je show o několika lidech. Na ně by měly být uvaleny striktní a osobně se dotýkající sankce," řekl Českému Rozhlasu.
Tvrdí, že sankce jako nástroj politického nátlaku na Rusko nefungují. "Ty obchodní sankce jako politický nástroj mají dvě velká negativa. Za prvé se ukazuje, že podpora prezidenta Putina stoupá. Za druhé, my tím Rusku umožňujeme čistě protekcionistickou politiku. Naše produkty se tam už nedováží a ruská ekonomika se snaží být soběstačná. Dochází k restrukturalizaci ekonomiky a ve své podstatě ty sankce ruskou ekonomiku posiluj. Ty sankce se prostě míjí účinkem," dodal v pořadu Interview Plus.
Sankce ovlivnily i činnost českých firem vyvážejících do Ruska. Tento dopad je ale prý třeba vnímat ve dvou rovinách. "Ten dopad sankcí je krátkodobý v tom, že byly přerušeny obchodní vazby z minulosti. Ten dlouhodobý dopad je, že i firmy, které by mohly v Rusku vybudovat byznys, tam nemůžou jít. Čím déle budou ty sankce fungovat, tím méně nás bude Rusko potřebovat," říká Rozhlasu Drahotský.
Podotýká, že ani mezi Čínou a Českou republikou nejde o vyrovnané partnerství. "Z Číny se nám daří poměrně dobře dovážet, nicméně vyvážet do Činy se nám absolutně nedaří. V top16 zemí, kam vyvážíme, se Čína vůbec nezobrazuje," tvrdí.
Související
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
Slovensko žádá Evropskou unii, aby obnovila dialog s Ruskem
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
včera
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
včera
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
včera
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
včera
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
včera
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
včera
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
včera
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
včera
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
včera
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
včera
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
včera
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
včera
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
včera
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
Americký prezident Donald Trump v úterý večer oznámil, že dosáhl dohody o čtrnáctidenním příměří s Íránem. Toto rozhodnutí přišlo jen hodinu před vypršením jeho vlastního ultimáta, které stanovil na osmou hodinu večerní východoamerického času. Prezident na sociálních sítích uvedl, že po tuto dobu pozastavuje veškeré útoky a bombardování, přičemž zdůraznil, že klid zbraní musí být oboustranný.
Zdroj: Libor Novák