Praha - Za dva týdny Američané rozhodnou, zda v Bílém domě usedne republikánský kandidát Donald Trump nebo jeho demokratický protějšek Hillary Clintonová. Trump se ale už nyní připravuje na nařčení voleb z manipulace. Je však něco takového vůbec možné?
"Fyzicky falšovat volby nelze. Trump chce naznačit, že celý proces je zmanipulovaný ve prospěch Clintonové. Do určité míry se s tím dá souhlasit - když média podporují jednoho kandidáta a když sám prezident říká, že Trump je nezpůsobilý stát se prezidentem," uvedl v pořadá Interview Plus americký novinář Erik Best.
"Podle jednoho z průzkumů nejvíc lže Donald Trump, Hillary Clintová lže z 28 procent. Politici lžou, přehánějí víc než obvykle. Asi je to nová politika. Vidíme to taky tady v Čechách. Politici budou možná úspěšní, jen když se budou takhle chovat," dodal.
Best se domnívá, že Trumpovo umění je vyvolávat pochybnosti a zároveň neříkat přesně, jak to myslí. To sice považuje za výborný politický tah, snižuje to prý ale jeho politickou kulturu.
Best se také obává, že v prezidentské kampani hraje velkou roli Rusko. "Mluví o tom prezident Barack Obama i Hillary Clintonová, že Rusové ovlivňují volby. V poslední debatě Clintonová řekla, že Trump je loutkou Putina. Amerika a Rusko jsou do určité míry ve válečném stavu, je to informační válka. Politici v USA se snaží dostat zemi do války s Ruskem," varuje.
Trumpovo poselství zlepšit vztahy s Ruskem má ale v Americe úspěch. Není však jasné, co Trump skutečně myslí. "V jedné větě je schopen říct, že stáhne výdaje na zbrojení a ve druhé větě řekne, že chce mít nejsilnější armádu," dodal.
Související
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
Donald Trump , Erik Best (americký novinář) , Volby USA
Aktuálně se děje
před 4 minutami
V Ondřejově našli po požáru lidské tělo. Svědci měli slyšet výbuchy
před 50 minutami
Sáblíková se po nemoci rozloučila na olympiádě s oblíbenými pěti kilometry
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu navrátí k zimě. Meteorologové už plánují výstrahu
před 1 hodinou
Zabystřanova jízda stačila na 17. místo. Nejlepší sdruženář v TOP 20, muži v curlingu byli blízko senzaci
před 2 hodinami
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
před 2 hodinami
Zemřel herec Van Der Beek, proslavil ho seriál Dawsonův svět
před 3 hodinami
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
před 4 hodinami
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
před 4 hodinami
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
před 4 hodinami
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
před 5 hodinami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 6 hodinami
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 7 hodinami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 7 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 8 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 9 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 10 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 11 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 11 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 12 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
Šestice republikánských zákonodárců se otevřeně postavila proti prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho celní politice vůči Kanadě. V rámci hlasování, kterému se vedení strany snažilo do poslední chvíle zabránit, tito zástupci vyslali jasný signál nesouhlasu s pilířem Trumpova druhého funkčního období. Skupina se spojila s demokraty, aby podpořila zrušení těchto cel, což odráží dlouhodobější nespokojenost uvnitř strany s probíhající obchodní válkou.
Zdroj: Libor Novák