Válka o Ortel: Bílá je napůl Romka, měla by se vyjadřovat jinak, vzkázal jí Banga. A pak přišla ještě mnohem tvrdší slova

Praha – Do sporu mezi zpěvákem Radkem Bangou a skupinou Ortel poměrně výrazně zasáhla také zlatá slavice Lucie Bílá. Svými slovy se nejprve zastala podle mnohých xenofobní a rasistické kapely, a když se na ni snesla vlna kritiky, přidala další slova o tom, že se nehodlá měnit.

Lucie Bílá svými slovy na konto Ortelu a Radka Bangy vyvolala poměrně velký rozruch. „Žijeme v krásné zemi, kde bychom si měli vážit jeden druhého. Gesto Radka Bangy bylo velmi zbytečné. Jsou věci, které se neříkají veřejně, ale měly by se říkat v soukromí," komentovala Bangovo chování na galavečeru zlatá slavice.

Na její slova zareagoval i sám zpěvák skupiny Gipsy.cz. „Četl jsem, co pronesly. Jsou to bohužel lidé, kteří místo toho, aby se snažili rozpoznat realitu, jediné, o co se zajímají, je jejich popularita. Bílá to řekla proto, aby si nerozházela lidi, aby nepřišla o hlasy. Je jako většina lidí, kteří nedokáží rozpoznat, co je Ortel a Tomáš Hnídek zač. Druhá věc je, že jedou na autopilota. Lucce Bílé se to prohlášení nepodařilo. Vzhledem k tomu, že je napůl Romka, a všichni to tu ví, a že něco znamená, asi se měla společensky vyjádřit jinak," cituje Bangu server Super.cz.

Psali jsme: Kauza Ortel: Bangovo gesto bylo zbytečné, zlobí se Bílá. Komentář přidaly i Farná, Vondráčková nebo Jandová Spor o Ortel: Lucie Bílá se skupiny zastala, pak přišel hodně ostrý vzkaz. Ozval se i Jan Kraus  

„Myslela si v tu chvíli, že kalkuluje se svým obecenstvem, ale to se jí vrátilo. Vlastně se sama ukázala." Opřel se také do další zpěvačky, která v souvislosi s Ortelem lidem vzkázala, aby brali „život s nadhledem a s humorem". „Lucka Vondráčková a ty ostatní vlastně žijí už jen z té ankety. To jim dělá živnou půdu. Z jejich strany je to vlastně skoro pochopitelné," dodal Banga.

Bílá se netají tím, že ji reakce urazily. „Neznám tvorbu Ortelu a nejsem tu od toho, abych moralizovala nebo kázala, kdo kam patří či nepatří. Pokud zákony či stát dovolí, má skupina právo na svobodné slovo a fanouškové zas právo jí posílat hlasy. Ano, máte pravdu, jsem všeobjímající pitomec, ale nehodlám na tom nic měnit," vzkázala fanouškům na Facebooku.

Psali jsme: Válka kvůli Ortelu pokračuje: Bangovi za jeho komentáře vyhrožují smrtí Kauza Ortel: Bílá zkritizovala Bangu a pěkně to schytala. Teď se ale dočkala zastání z nečekané strany  

Mezi ty, kteří odešli ze sálu, patřil vedle Bangy i český novinář Jan Tuna. „Bohužel nebo spíš bohudík jsem obden po Slavících musel pracovně odletět do zahraničí. Na jednu stranu jsem rád, že se otevřela diskuze o nenávisti, zlobě, xenofobii a o tom, jak a kdo je u nás uměle podněcuje. Na druhou stranu je děsivé, co z některých míst zaznívá. Ze vzdálenosti tisíce kilometrů bohužel nemůžu přijít do studií a říct vše, co považuji za nutné, aby zaznělo," vzkázal na svém Facebooku novinář.

I on Bílou za její slova odsoudil. „Vzkaz pro lidičkovou Lucii Bílou. Jestli se o tom, že někdo vyzývá k útokům na jiné lidi /„Sražte konečně na kolena ty židovský psy", atd., atd. vůči dalším skupinám lidí/ má veřejně mlčet a potichu si to říkat jen v soukromí doma, tak pak ano. Sir Nicholas Winton měl tenkrát taky mlčet a hrát si u toho doma s vláčky, Karel Čapek měl mlčet taky a cachtat se u toho ve vaně s mloky. To, co dělali, bylo přece velmi zbytečné. A další a další. I když mě to vlastně ani nepřekvapuje," spustil novinář.

Poukázal, také na to, že Bílá podporuje prezidenta Miloše Zemana. „Po hlasité podpoře člověka, který se veřejně staví na pódium s člověkem, který by jiné lidi /včetně žen a dětí, jen a jen proto, v jakého Boha věří/ rozemlel do masokostní moučky, se není co divit. Teď už bych jen zajel všeobjímat na Orlí hnízdo. Třeba v tom pánovi, co si to tam nechal postavit a zcela jistě měl právo být tu pro své fanoušky, také najde kousek slušnosti. Což?" nebral si servítky Tuna.

Související

Tomio Okamura

SPD odstartuje kampaň do Bruselu na Václavském náměstí. Chystají se protesty

Pouhý měsíc před volbami do Evropského parlamentu, které jsou naplánovány na 24. a 25. května, odstartuje za účasti zahraničních politiků či kontroverzní kapely Ortel svou kampaň parlamentní hnutí Svoboda a přímá demokracie. Místem konání demonstrace bude Václavské náměstí, už nyní se však očekávají i protesty.

Více souvisejících

Ortel (skupina) Lucie Bílá Radoslav Banga

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Donald Trump

Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump

Velká vlna útoků v rámci probíhající vojenské operace proti Íránu teprve přijde, řekl americký prezident Donald Trump. Přiznal, že jej překvapily íránské útoky na jiné země v arabském regionu. Podle Trumpa nebylo možné se s Íránci dohodnout. 

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina

Fyzická likvidace vybraných politických špiček Íránu v čele s duchovním vůdcem Alím Chameneím a rozsáhlé vzdušné údery proti vojenským kapacitám této země jsou demonstrací enormní síly Spojených států a Izraele. Historická zkušenost posledního čtvrtstoletí nedává příliš důvodů k optimismu ohledně dalšího vývoje v blízkovýchodním regionu. Nepříjemné důsledky mohou být citelné také daleko za jeho hranicemi.

včera

raketový systém Patriot

EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu

Válka amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu by mohla vážně ohrozit obranyschopnost Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že intenzivní konflikt na Blízkém východě hrozí vyčerpáním zásob střel pro systémy protivzdušné obrany Patriot. Tyto americké interceptory jsou přitom pro Ukrajinu zcela zásadní při ochraně před ruskými raketovými útoky, kterým země čelí již čtvrtým rokem.

včera

Úřad vlády

Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného

Pondělní zasedání kabinetu Andreje Babiše se neslo ve znamení řešení krizové situace na Blízkém východě, která vyvstala po vojenských střetech mezi Íránem a spojeneckými silami USA a Izraele. Hlavním bodem vládní agendy byla organizace návratu českých občanů, kteří v zasažené oblasti uvízli. Kromě těchto naléhavých mezinárodních otázek se však ministři věnovali i standardnímu legislativnímu programu, který zahrnoval několik významných poslaneckých návrhů.

včera

Policie ČR

Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi

Vláda premiéra Andreje Babiše se od pondělního rána intenzivně zabývá vyhrocenou situací na Blízkém východě. Hlavním impulsem pro sérii mimořádných jednání se staly víkendové údery Spojených států a Izraele na íránské cíle, které vyvolaly následnou odvetu Teheránu směřovanou na několik států v oblasti Perského zálivu. Průběh událostí donutil český kabinet k okamžité aktivitě, která začala brzkým zasedáním Bezpečnostní rady státu.

včera

Íránské útočné drony Arash

Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?

Spojené státy a Izrael získaly nad íránským územím naprostou vzdušnou převahu. Většina íránských obranných systémů, které pocházely z Ruska, byla zničena již při předchozích izraelských úderech v uplynulém roce. Americké a izraelské letouny se nyní mohou v oblasti pohybovat s minimálním rizikem po celou dobu trvání konfliktu. Ačkoliv se odhaduje, že Írán má k dispozici masivní armádu, čítající podle některých odhadů v kombinaci se záložáky a islámskými revolučními gardami až tři čtvrtě milionu mužů, vůči leteckým útokům zůstal zcela bezbranný.

včera

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15

Americké centrální velitelství Centcom potvrdilo, že nad územím Kuvajtu došlo k sestřelení tří amerických stíhaček F-15. Podle oficiálního prohlášení byly stroje zasaženy kuvajtskou protivzdušnou obranou během operací souvisejících s íránskými aktivitami. Incident je prozatím klasifikován jako nechtěná střelba do vlastních řad, ke které došlo v rámci probíhajícího ozbrojeného konfliktu.

včera

Dron LUCAS

Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán

Americké centrální velitelství (CENTCOM) potvrdilo, že sobotní nálety na Írán v rámci operace „Epic Fury“ přinesly historicky první bojové nasazení nového autonomního kamikadze dronu. Tento systém, označovaný jako LUCAS (Low-cost Unmanned Combat Attack System), byl vyslán k likvidaci klíčových cílů, mezi které patřila velitelská stanoviště Islámských revolučních gard, íránská protivzdušná obrana a odpalovací základny raket a bezpilotních prostředků.

včera

Hormuzský průliv

Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou

Světové ceny ropy zaznamenaly prudký nárůst poté, co v blízkosti strategického Hormuzského průlivu došlo k útokům na nejméně tři plavidla. Tato eskalace přichází v době, kdy Írán pokračuje v odvetných úderech napříč Blízkým východem v reakci na operace Spojených států a Izraele. Britské středisko pro námořní obchodní operace (UKMTO) potvrdilo, že dvě lodi byly přímo zasaženy a u třetí došlo k explozi neznámého projektilu v těsné blízkosti trupu.

včera

Izraelská armáda

Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu

Izraelská armáda ústy svého mluvčího potvrdila, že v souvislosti s nově otevřenou frontou v Libanonu jsou ve hře „všechny možnosti“, a to včetně potenciální pozemní operace. Toto prohlášení následuje po eskalaci napětí v pondělních branných hodinách, kdy hnutí Hizballáh odpálilo na severní Izrael šest projektilů. Izrael na tento útok odpověděl masivní vlnou náletů cílících na Bejrút a jižní části Libanonu.

včera

Zbraně Hizballáhu

Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země

Kyperský prezident Nikos Christodoulides oficiálně potvrdil, že za nočním útokem na britskou vojenskou základnu RAF Akrotiri stojí íránský bezpilotní letoun typu Šahíd. Stroj dopadl do areálu krátce po půlnoci a způsobil menší materiální škody. Prezident zdůraznil, že je v neustálém kontaktu s evropskými lídry, a rezolutně prohlásil, že Kypr se nehodlá stát součástí žádné vojenské operace v regionu. Tento incident přiměl britské ministerstvo obrany k preventivní evakuaci rodinných příslušníků personálu ze základny.

včera

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky

Válečný konflikt na Blízkém východě se v posledních hodinách dramaticky rozšířil na novou frontu v Libanonu. Izraelské nálety na hlavní město Bejrút a jižní části země si podle předběžných zpráv libanonského ministerstva zdravotnictví vyžádaly nejméně 31 mrtvých. Dalších 149 osob utrpělo při těchto úderech zranění, přičemž úřady varují, že bilance obětí pravděpodobně ještě poroste s tím, jak záchranáři prohledávají zasažené oblasti.

včera

Andrej Babiš

Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla

V reakci na vyhrocenou situaci v oblasti Blízkého východu se sešlo krizové jednání Bezpečnostní rady státu. Toto mimořádné zasedání nechal svolat premiér Andrej Babiš, aby se klíčoví ministři a experti mohli podrobně zabývat možnými dopady aktuálního stavu na Českou republiku. Hlavním tématem diskuse bude nejen bezpečnostní připravenost státu na další vývoj, ale především konkrétní kroky vedoucí k repatriaci českých občanů zasažených konfliktem.

včera

Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend

Českou republiku čeká příští víkend převážně jasná až polojasná obloha.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy