Praha – Proti kontroverzní skupině Ortel se vymezují další umělci. Básník, režisér a písničkář Jakub Čermák vystupující pod jménem Cermaque na chystaném albu Neboj reaguje na úspěch této údajně rasistické a xenofobní kapely, která letos i loni zaznamenala úspěch v anketě Český slavík.
Na nahrávce se objeví píseň Ortely, na které Čermák spolupracoval s Ondřejem Slavíkem z kapely Zrní a Marií Kieslowski. ČTK o tom dnes za vydavatelství Indies Scope informoval Přemysl Štěpánek.
Většinu textu Ortely hudebník napsal loni jako reakci na úspěch skupiny Ortel v diváckém hlasování ankety Český Slavík. Ortel skončil před rokem stejně jako letos druhý za vítězným Kabátem, frontman Tomáš Ortel si letos také odnesl ocenění v kategorii zpěváků.
Psali jsme: Poprask na Slavících: Zpěvák na protest proti Ortelu odešel ze sálu. Lidi, vzpamatujte se, burcuje Bouře kolem Slavíka pokračuje: Ortel si s národem vytřel zadek. A obyčejní Češi tomu tleskají„Vnímám jako velmi nebezpečné, že se z rasismu pozvolna stává mainstream a z argumentace založené na strachu a nenávisti standard," uvedl Čermák. Dosud vydal tři básnické sbírky a pod jménem Cermaque sedm hudebních alb.
Proti Ortelovi a jeho skupině se už 26. listopadu při předávání ceny důrazně vymezil romský zpěvák Radek Banga, který na protest opustil sál karlínského divadla. Poté se stal na sociálních sítích terčem nenávistných útoků. Proti kapele, která bývá spojována s krajní pravicí, vystoupilo i několik dalších umělců.
Psali jsme: Kauza Ortel: Bangovo gesto bylo zbytečné, zlobí se Bílá. Komentář přidaly i Farná, Vondráčková nebo Jandová Ortel vrací úder Bangovi: Mým textům nerozumí. A pak dodal...Pořadatel Českého slavíka, společnost Musica Bohemica, již loni uvedla, že na základě právní analýzy i vyjádření experta na extremismus došla k názoru, že Ortel neporušuje pravidla ankety ani zákony ČR. Zastání našel Ortel i u zpěváka skupiny Kabát Josefa Vojtka, který loni uvedl, že pokud by neumožnili účast v soutěži každému, kdo dostane hlasy, nemá cenu takové soutěže dělat.
V roce 2013 přitom organizátoři neudělili cenu rapperu Řezníkovi, který dlouho vévodil anketě Český slavík v kategorii Hvězda internetu a dokonce byl označen jako vítěz. Pořadatelé ale pozměnili pravidla a Řezníka vyřadili. Pořadatelé jej oficiálně kvůli tomu, že jeho tvorba je v rozporu s právním řádem ČR. Ze soutěže kvůli tomu odstoupili i zpěváci Matěj Ruppert a Tomáš Klus.
Související
SPD odstartuje kampaň do Bruselu na Václavském náměstí. Chystají se protesty
Kauza Slavík: Galerka idiotů, solidarita s Ortelem vynáší, solidarita s Bangou ne. Objevily se další ostré komentáře, zapojil se i Horáček
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
před 1 hodinou
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
před 3 hodinami
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
před 3 hodinami
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 4 hodinami
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 5 hodinami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 5 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 6 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 7 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 8 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 9 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 9 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 10 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 11 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 11 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 12 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
Západní část Kolumbie zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7,4 stupně, které si podle dosavadních zpráv úřadů vyžádalo nejméně dvacet lidských životů. Katastrofa vyvolala v mnoha oblastech chaos, přičemž záchranné složky neprodleně zahájily rozsáhlé operace na vyproštění lidí uvízlých pod troskami zřícených objektů.
Zdroj: Libor Novák