Hoštice – Známý český režisér Zdeněk Troška truchlí. Z Hoštic u Volyně, které proslavila filmová série Slunce, seno… totiž přišla velmi smutná zpráva. V pondělí zemřela Růžena Trošková, režisérova milovaná maminka.
Růženě Troškové bylo 89 let a poslední rok a půl strávila v rehabilitační nemocnici ve Volyni. Právě tam po dlouhé nemoc zemřela, uvedl server blesk.cz. Pohřbena bude v rodinném hrobě na hřbitově v Hošticích u Volyně.
Troška o ní často a rád vyprávěl. „Maminka je mou velkou kritičkou i přítelkyní. Je inteligentní, hodná, vstřícná a moudrá, taková žena do nepohody. Třeba když jsem s Petrem Markovem napsal Slunce, seno, jahody, tak jsem jí dal tehdy přečíst scénář. Maminka to dočetla, položila brýle na stůl a říká: No, taky jsi tam o nás všechno psát nemusel!“ popisoval v minulosti Troška.
Maminku oblíbeného režiséra mohou znát Češi z televizních obrazovek, ve filmu Slunce, seno a pár facek si totiž zahrála maminku doktora Káji Kroupy.
V trilogii si zahrál také Troškův tatínek Václav, který si střihl roli starého Konopníka. V únoru 2011 krátce před osmdesátými narozeninami Troška starší podlehl komplikacím souvisejícím s dlouhou nemocí.
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
před 1 hodinou
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
před 2 hodinami
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
Aktualizováno před 2 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 3 hodinami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 3 hodinami
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 4 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 5 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 7 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
Poslední hodiny utíkají nejen z letošního roku, ale i z dnešní otevírací doby tuzemských obchodů. Provozovatelé přitom mohou mít otevřeno, jak chtějí, a nemusí se podřizovat jakémukoliv zákonu. To přijde až zítra. Přesto je na Silvestra otevřeno jen do podvečerních hodin.
Zdroj: Jan Hrabě