Praha – Organizátoři ankety Český slavík upozornili na fakt, že někteří fanoušci kontroverzní skupiny Ortel porušili pravidla. Při analýze hlasování dospěl pořadatel ankety k závěru, že kapela a její lídr Tomáš Ortel dostali podporu nad rámec pravidel fair play. Jak ale poukazuje známý producent a znalec českého šoubyznysu, není to poprvé, co k manipulaci s hlasy došlo.
Pořadatel se proto rozhodl započíst skupině i zpěvákovi stejný počet bodů, který získali v loňském roce, kdy podobné porušení pravidel nezjistil. Jenže podle některých to nebyl ten nejlepší nápad. „Skupině Ortel nemohl Slavík více pomoci, když neuznal všechny hlasy, které kapele zaslali fanoušci. Pokud bylo záměrem utlumit xenofobní hlas, zazní ještě mohutněji,“ varuje manažer a producent Janis Sidovský, který se v šoubyznysu pohybuje řadu let.
„Nikdo mě nemůže podezírat z přízně ke skupině Ortel. Byl jsem s Davidem Kollerem mezi prvními, kdo před dvěma lety (ano, ještě před Radkem Bangou), veřejně protestoval proti aplausu popové elity k získání jednoho ze Slavíků skupinou Ortel,“ připomíná na socilních sítích. „Svůj názor jsem uvedl v České televizi a v rozhovoru pro DVTV. Nedávno jsem jejich tvorbu připomněl také v blogu k vyjádření tajemníka SPD o posílání gayů, Židů a Romů do plynu. Ne, nejsem jejich zastáncem,“ čřká důrazně Sidovský.
Rozhodnutí o neuznání letos zaslaných hlasů skupině a jejímu frontmanovi ale kritizuje. „Přesto anebo možná právě proto vnímám neuznání zaslaných hlasů skupině Ortel a Tomáši Ortelovi do ankety Český Slavík jako ne příliš šťastné. Nepochybně bude ještě více radikalizovat početnou skupinu příznivců a jejich argumenty budou mít co do činění s pravdou," varuje.
„Působím v českém showbusinessu 25 let a vím zcela bezpečně, že se s hlasy do Slavíka manipulovalo ze strany fanklubů vždycky. Myslím tím nejrůznější výzvy ke hlasování, včetně té, která je Ortelu vytýkána: aby se na další místa psali méně atraktivní interpreti, čímž se zabezpečilo vyřazení potenciálních konkurentů. Není to a nebylo to fér, o tom není sporu. Ortel je však jediný, kdo je za podobné, jinak zcela běžné, aktivity potrestán ztrátou hlasů,“ upozorňuje producent.
Problém podle něj nespočívá v anketě jako takové, ale v pravidlech. „Ta hra je děravá a lze v ní bez potíží, díky sociálním sítím a neomezeném počtu sim karet, švindlovat snadno. Vítězem se pak může stát i skupina Ortel nebo zpěvák Tomáš Ortel, k čemuž, pravděpodobně, mohlo letos dojít. Pořadatelská agentura Musica Bohemica, jejíž představitele znám osobně dlouhá léta a vážím si jejich nelehké práce, kterou s každoročním udělováním mají, rozhodnutím vytvořila precedens, jenž jí do příštích let hodně sváže ruce. Kdy už je manipulace, myšleno organizované posílání hlasů, nelegální a do jaké míry tedy splňuje pravidla fair play? Kdo odhalí nevyřčené dohody mezi interprety „já píšu tebe, ty píšeš mě“, kdo zajistí, aby se tajným hlasováním ve prospěch neznámých jmen nevyřazovaly z předních míst hvězdy, které jinak plní sály?“ zajímá ho.
Cíl pořadatelů tak podle něj naplněn nebude. „Pokud bylo záměrem umlčení nebo alespoň potlačení xenofobního hlasu, pak dojde spíš k jeho zesílení. Rozhodnutí o odebrání hlasů učinilo z vlka obětního beránka a Slavík tak paradoxně nemohl Ortelu více pomoci,“ dodává Sidovský.
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
před 1 hodinou
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 2 hodinami
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 2 hodinami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 2 hodinami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 3 hodinami
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 4 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 4 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 5 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 6 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 8 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 9 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 10 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
Vztahy mezi Evropou a Spojenými státy zažívají prudké ochlazení. Francouzský prezident Emmanuel Macron a zástupci Evropské unie ostře odsoudili rozhodnutí Washingtonu uvalit zákaz udělování víz pěti vlivným evropským osobnostem. Jde o lidi, kteří stojí v čele boje za regulaci amerických technologických gigantů a potírání dezinformací. Evropská strana mluví o „zastrašování a nátlaku“, zatímco USA argumentují bojem proti „mimosoudní cenzuře“.
Zdroj: Libor Novák