Zlín - Do zlínské zoologické zahrady se dnes vrátil papoušek ara hyacintový, jeden ze tří uprchlíků, kteří v neděli pokořili novou ocelovou síť ve voliéře a uletěli vzniklým otvorem.
Dva se podařilo odchytit záhy, poslední papoušek byl dnes lokalizován a následně chycen až v 50 kilometrů vzdálené Choryni na Vsetínku. Významně přitom pomohli obyvatelé okolních měst, uvedla dnes pro ČTK mluvčí zoo Romana Bujáčková.
Zlínská zoo měla v týdnu o papouškovi zprávy, chytit se ho však podařilo až dnes. V úterý se pohyboval ve 20 kilometrů vzdálené Chomýži na Kroměřížsku, spatřen byl také v Jankovicích, další zpráva přišla ve čtvrtek ze Skaličky u Hranic, kde se objevil v parku u ústavu sociální péče, zoologové jej tam však nenašli. "Dnes byli opět na cestě do Skaličky, když během cesty obdrželi zprávu, že papoušek je na dvoře rodinného domku v Choryni u Valašského Meziříčí," uvedla mluvčí.
Zářivě modrý, téměř metr velký papoušek po příjezdu pracovníků zoo seděl na plotu, odborníci ho odchytili do klece, nalíčili na něj vlašské ořechy. "Pak už nezbylo, než jen trpělivě čekat. Bylo to nekonečné minuty, stačilo málo a ara mohl kdykoliv odletět. Nakonec přece jen hlad zvítězil a nám se podařilo papouška odchytit," uvedl ředitel zoo Roman Horský.
Po příjezdu do zoo chovatelé papouška prohlédli, zkontrolovali jeho zdravotní stav a také zvážili. "Za celou dobu pobytu mimo voliéru ara zhubnul 200 gramů. To naprosto odpovídá vynaložené námaze, během těch pěti dnů totiž nalétal kolem 60 kilometrů. Svůj vliv měla určitě i jiná potrava, kdy se místo semen a ořechů živil zřejmě jablky, švestkami a dalším plody. Navíc měl samozřejmě i horší přístup k vodě," uvedl zoolog Kamil Čihák.
Papoušci uprchli minulou neděli poté, co zobákem rozpletli speciální splétanou ocelovou síť. Jeden z nich byl odchycen bezprostředně po útěku. Druhého papouška, který se po celou dobu zdržoval v blízkosti voliéry, se podařilo odchytit ve středu.
Vzácný papoušek uprchl ze zoo již před dvěma lety, tehdy strávil na svobodě čtyři dny. Snažili se ho tehdy chytit hasiči i ošetřovatelé, ale bez úspěchu. Objevila ho až náhodou rodina, která zastavila s autem u krajnice a papoušek u nich přistál. Papouška vzápětí polapili ošetřovatelé.
Související
Zoologické zahrady žádají stát o pomoc. Dochází jim peníze
Sup ze ZOO Zlín si svobody neužil, hned první let se mu stal osudným
Aktuálně se děje
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Aktualizováno včera
Lidé se rozloučili s Theodorem Pištěkem. Na obřad dohlížela Hradní stráž
včera
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
včera
Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy
včera
Zásadní změny od nového roku: Konec tělesných trestů i střídavé péče
včera
Politika SPD a Motoristů vyhovuje oligarchům, Babiš se v EU může chovat jako Meloniová, říká politoložka
včera
USA mají nový návrh týkající se Donbasu, oznámil Zelenskyj. Kyjev už jej nemusí předat Rusku
včera
Krajní pravice sílí po celé Evropě. Problémy má Starmer, Merz i Macron
včera
Británie čelí masivní vlně super chřipky. Nic horšího jsme od pandemie nezažili, tvrdí NHS
včera
Ukrajina oplácí agresorům stejnou mincí. Stupňuje útoky proti Rusku, míří na energetickou infrastrukturu
včera
Eurovizí zmítá největší skandál v historii. Vítěz loňského ročníku kvůli Izraeli vrací trofej
Vítěz loňského ročníku Eurovize, švýcarský zpěvák Nemo, oznámil, že vrací svou trofej. Tento krok podnikl na protest proti přetrvávající účasti Izraele v této mezinárodní hudební soutěži. Šestadvacetiletý umělec, který je nebinární osobou, uvedl, že vnímá jasný rozpor mezi izraelskou účastí a ideály "jednoty, inkluze a důstojnosti", které se soutěž snaží zastávat.
Zdroj: Libor Novák