Na internetu kvete obchod s ojetými dálničními známkami

Praha - Se začátkem prázdninové sezony se do nebývalých rozměrů rozvinul obchod s použitými dálničními známkami ze zahraničí. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

Na prodejních a aukčních serverech jsou desítky nabídek, kterým vévodí slovinské kupony, následovány rakouskými a švýcarskými. O zájemce podle deníku není nouze. Důvod je jednoduchý, touha ušetřit na nálepkách, které často turistům časově nevyhovují. Typickým příkladem je Slovinsko, tranzitní země na tahu k Jadranu, nejoblíbenějšímu letnímu cíli Čechů. Vedle roční známky nabízejí Slovinci pouze týdenní kupony za 15 eur a měsíční za 30 eur.

„Češi přitom jezdí do Chorvatska v průměru na osm až deset dní. Pokud za tak krátkou dobu máte platit 30 eur, je to významná položka v ceně dovolené. Slovinskou praxi dlouhodobě kritizujeme,“ uvedl viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Slovinské kupony lidé často dávají do dražby už během své dovolené. „Prodám slovinskou dálniční známku. Platnost do 2. srpna 2011. Vracím se 10. července, poté bude k mání,“ píše jeden z prodejců. Konečná cena se obvykle pohybuje zhruba mezi třetinou a polovinou známky nové. Podobné je to u švýcarských známek, které existují pouze v celoroční podobě za 20 franků (800 korun). Není proto výjimkou, že se známka takzvaně několikrát otočí. Kdo si jí koupil před sezonou, může v létě na jejím prodeji i vydělat. Problémy s lepidlem se řeší třeba podmazáním kuponu krémem nebo jeho nalepením na průhlednou oboustrannou fólii. Prodejci využívají i toho, že zmíněné státy nevyžadují vyplňování registračních značek do kontrolního kuponu. „Je to nekalý obchod. Češi velmi pravděpodobně přispějí k tomu, že tyto státy brzy změní poměrně benevolentní přístup a zavedou povinné vyplňování registračních značek,“ řekl Igor Sirota, mluvčí ÚAMK, oficiálního prodejce zahraničních vinět.

Související

Více souvisejících

dálniční poplatky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok

Americký prezident Donald Trump opět upozornil íránský režim, aby se nepokoušel o další vývoj jaderných zbraní. Washington je podle Trumpa připraven na další úder proti íránským jaderným zařízením.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy