Tragické: Zemřela rektorka Jihočeské univerzity, na dovolené!

České Budějovice - Na zahraniční dovolené zemřela náhle ve středu rektorka Jihočeské univerzity Magdalena Hrabánková (70). Agentuře Mediafax informaci potvrdila mluvčí Jihočeské univerzity Hana Bumbová.

"Rektorka Magdalena Hrabánková zemřela náhle na svém pobytu na zahraniční dovolené," řekla Bumbová.

Magdalenu Hrabánkovou zvolil do funkce rektorky Jihočeské univerzity poté 2. prosince 2010 akademický senát. Do funkce ji jmenoval prezident Václav Klaus 19. ledna 2011, univerzitu vedla od 1. března 2011, kdy nahradila předchozího rektora Václava Bůžka.

Na univerzitě působila rektorka od roku 1996. Od 1. prosince 2007 vedla ve funkci děkanky ekonomickou fakultu.

Magdalena Hrabánková byla absolventkou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. V roce 1999 obhájila na Jihočeské univerzitě habilitační práci v oboru Organizace a řízení podniku. V roce 2004 byla jmenována profesorkou v oboru Odvětvová ekonomika a management na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze.

Za dlouhodobou odbornou spolupráci s odborníky na univerzitách v Maďarsku jí byl v roce 2007 rektorem Univerzity sv. Štěpána v Gődőllő udělen titul profesorka honoris causa a za dlouholetou publikační a vědecko-výzkumnou činnost získala doktorát honoris causa v květnu 2011 tamtéž. V letech 2000 - 2002 byla poradkyní předsedy vlády ČR. Od roku 2002 působila jako poradkyně ministra zemědělství. Byla přední odbornicí v oblasti strukturální politiky EU a její aplikace v podmínkách ČR, regionálního projektování a managementu. K této problematice vydala řadu monografií, odborných studií a článků.

"Jihočeská univerzita odchodem paní rektorky ztrácí mimořádnou osobnost vynikajících vědeckých, pedagogických a morálních kvalit. Její jméno zůstane navždy zapsáno do historie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích," řekl profesor Tomáš Polívka, prorektor univerzity pro vědu a výzkum, který v následujícím období Jihočeskou univerzitu dočasně povede.

V nejbližším možném termínu bude zasedat Akademický senát JU, který rozhodne o dalších krocích.

Magdalena Hrabánková je matkou dvou dětí, syn Martin (46) je ekonom, dcera Iveta (39) advokátka.

Související

Více souvisejících

úmrtí

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

včera

Rusko, Kreml

Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival

V Moskvě byl pouhé čtyři dny před svým plánovaným zahájením zrušen mezinárodní vojensko-hudební festival Spasská věž, který se měl konat na Rudém náměstí. Pořadatelé akce na svém oficiálním účtu na platformě Telegram oznámili, že se událost odkládá na rok 2027 z důvodů, které leží mimo jejich kontrolu. Tento tradiční festival vojenských hudeb se poprvé uskutečnil v roce 2007 na základě rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti byl kvůli epidemiologické situaci zrušen pouze jednou, a to v roce 2020 během pandemie koronaviru.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy

Americký zmocněnec a zeť prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner se v Jeruzalémě zúčastnil více než čtyřhodinového jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Během schůzky vyvíjel na izraelského lídra tlak, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy. Jednání se zúčastnil také ředitel Rady míru (Board of Peace) Nickolay Mladenov, který předtím absolvoval rozhovory se zástupci Hnutí palestinského odporu v Egyptě.

včera

Donald Trump

Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit rozsah plánovaných vojenských cvičení se Jižní Koreou vyvolává podle vojenských analytiků oslovených serverem CNN pochybnosti o spolehlivosti Spojených států vůči jejich klíčovým spojencům v Tichomoří. K tomuto kroku hlava státu přistoupila v momentě, kdy Severní Korea pokračuje v rozšiřování svého jaderného a raketového programu a upevňuje vojenské vazby na Rusko a Čínu.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump pohrozil vojenským úderem Ománu

Americký prezident Donald Trump pohrozil vojenským úderem Ománu, pokud podle jeho slov bude zasahovat do vyjednávání Spojených států s Íránem. Své vyjádření přednesl v pondělním telefonickém rozhovoru pro televizi Fox News. Reagoval tak na informace o tom, že Omán vede s Íránem vlastní jednání týkající se správy a plavby v mezinárodně klíčovém Hormuzském průlivu.

včera

Transfúze

Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí

Zásoby krve v českých nemocnicích se v letních měsících výrazně snížily a na některých pracovištích se dostávají na kritickou úroveň. Dárců přichází méně, potřeba krve však neklesá. Nemocnice ji každý den potřebují při operacích, úrazech, porodech i léčbě závažně nemocných pacientů. Ministerstvo zdravotnictví proto společně s transfuzními pracovišti vyzvalo všechny, kteří mohou krev darovat, aby v následujících dnech přišli k odběru.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii

Současná epidemie smrtelně nebezpečné eboly v Demokratické republice Kongo je nejsmrtelnější v historii této africké země. Potvrzených už je přes 2300 obětí. Více mrtvých si choroba vyžádala jen jednou, a to během minulé dekády, kdy se šířila hned v několika afrických státech najednou. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump a Kim Čong-un

Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci

Americký prezident Donald Trump nařídil Pentagonu, aby omezil účast armády na společném vojenském cvičení s jihokorejskou armádou. Vysvětluje to dobrým vztahem se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem i neochotou Soulu se podílet na jaderném odzbrojení Íránu. 

včera

včera

16. srpna 2026 22:01

Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek

Íránská armáda vypsala odměnu za zabití nebo zajetí amerických vojáků ve výši v přepočtu přibližně 30 tisíc dolarů. Podle oficiálních zpráv íránských státních médií oznámil toto opatření velitel íránských ozbrojených sil Amír Hátamí. Byla zároveň stanovená výjimka, podle níž se vypsaná částka zdvojnásobí na dvojnásobek v případě, že danou akci provede žena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy