Praha - Cenu Michala Velíška, kterou každoročně uděluje televize Nova ve spolupráci s Nadací ADRA vybraným jednotlivcům za jejich hrdinský čin, si letos odnesl dvanáctiletý Martin Spiridonov. Malý hrdina si ocenění převzal ve čtvrtek z rukou pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS).
Ocenění si Martin vysloužil za to, že letos v březnu zachránil svou rodinu, když v jejich domě v Orlové začalo hořet. Z plamenů přitom do bezpečí nejdříve vyvedl svou babičku a dědečka a posléze i tříletou sestru a otce, který prodělal dvě mrtvice.Před ohněm uchránil také svého dvaadvacetiletého bratra na vozíčku, který v té době byl ve druhém patře a kterého nemohl odvézt kvůli rychle se šířícím plamenům. Přesto mu zachránil život tím, že utěsnil otvory v pokoji, bratra přivezl k otevřenému oknu, kde mu na obličej dal mokrý ručník, a zavolal hasiče.Cenu udělili organizátoři letos již pošesté. Podnětem pro její vznik se stal odvážný čin střihače televize Nova Michala Velíška, který byl v roce 2005 na pražském Karlově náměstí zabit, když před násilníkem bránil mladou ženu. Právě na jeho památku se cena začala udělovat.Ocenění mohl získat každý, kdo v uplynulých dvanácti měsících zachránil v jakékoli kritické situaci lidský život nebo zdraví a kdo není profesionálním záchranářem, policistou, hasičem nebo lékařem. Jedinou podmínkou bylo, že ho někdo z jeho okolí stihl včas nominovat. Nominace bylo přitom možné zasílat do 9. října.Z nominovaných posléze sedmičlenný výbor vybral trojici finalistů. O samotném vítězi pak rozhodla veřejnost, která mohla pro své favority hlasovat od 27. listopadu do 11. prosince na internetu.
Související
Otřesné chování tramvajáka v Praze. Ukrajince s malým dítětem vyhodil z vozu
Kauza s odměnami na magistrátu. Ředitel čelí výzvám k rezignaci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
před 2 hodinami
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
před 3 hodinami
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
před 4 hodinami
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
před 4 hodinami
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
před 5 hodinami
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
před 6 hodinami
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
před 7 hodinami
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
před 7 hodinami
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
před 8 hodinami
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
před 9 hodinami
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
před 9 hodinami
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
před 10 hodinami
Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio
před 11 hodinami
Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou
před 12 hodinami
CNN: Trumpova administrativa zakázala klíčovým lékařským pracovníkům v USA mluvit s WHO
před 13 hodinami
Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci
před 14 hodinami
Zdravotníci nestíhají. Ebola se šíří rychleji, než jak postupují záchranné práce, přiznává WHO
před 15 hodinami
USA opět zaútočily na Írán
před 16 hodinami
Výhled počasí až do prvních dní astronomického léta. Meteorologové řekli, jak bude
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Zdroj: Jan Hrabě