Praha - O téměř 16 tisíc lidí - přesněji o 15 757 - se v období od letošního ledna do září navýšil počet lidí žijících na území České republiky. Jak vyplývá ze statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) počet obyvatel k poslednímu zářijovému dni tak činil 10 548 527.
Na celkovém přírůstku se podílí hlavně muži - za uplynulá tři čtvrtletí jich v Česku přibylo 8 999. Počet příslušnic něžného pohlaví vzrostl o "pouhých" 6 758.Za nárůst obyvatel může Česko poděkovat hlavně imigrantům, právě díky přistěhovalcům totiž stát získal 10 867 nových občanů. Přirozeným přírůstkem, který se vypočítá jako rozdíl narozených a zemřelých, přitom stát nabyl 4 890 obyvatel.Největší nárůst zaznamenali statistici ve středních Čechách, kde se počet obyvatel za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil o 11 572. Velkým lákadlem pro přistěhovalce, ale i regionem, kde měli porodníci nejvíce práce, byla také metropole, která se rozrostla o 4 948 obyvatel, a jih Moravy s nárůstem ve výši 2 276. Ve zbylých krajích se přírůstek pohyboval nanejvýš ve stovkách, někde se dokonce propadl do minusu.Největší pokles přitom úřad evidoval v Moravskoslezském kraji, který za první tři čtvrtletí roku 2011 přišel o 2 788 lidí. Pokles počtu obyvatel kromě toho postihl také Karlovarský, Královéhradecký, Olomoucký a Zlínský kraj a Vysočinu. Ani v jednom z nich ale úbytek nedosahoval tak vysokých čísel a pohyboval se v řádu stovek.Navíc stačilo málo a ve výčtu regionů se záporným přírůstkem počtu obyvatel se mohl objevit i Ústecký kraj. Od toho přitom region uchránila vysoká porodnost, která převýšila úmrtnost. Jinak se totiž lidé ze severu Čech houfně stěhují, když kvůli migraci region přišel o 181 obyvatel.Co se týče porovnání počtu nově narozených dětí a počtu zemřelých, nejvíce se o nárůst obyvatel zasadil Středočeský kraj, kde celkový přírůstek dosáhl 1 899 obyvatel, Praha s nárůstem ve výši 1 753 lidí a Jihomoravský kraj, kde přibylo 1 308 nových obyvatel.V některých krajích pak dokonce počet zesnulých převýšil počet nově narozených dětí. V takových regionech se tak přírůstek dostal do červených čísel. Nejvíce v minusu byl v tomto ohledu Moravskoslezský kraj, kde počet obyvatel za prvních devět měsíců letošního roku spadl o 725. Více pohřbů než křtů dále vystrojili ve Zlínském kraji, kde se počet obyvatel snížil o 231, v Královéhradeckém kraji (minus 98) a na Plzeňsku (minus 22).
Související
Počet obyvatel Česka v prvním pololetí stoupl na 10,526 milionu
Mnoho českých seniorů bude mít problém dostat se na očkování
obyvatelstvo , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
včera
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
včera
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
včera
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
včera
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
včera
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
1. července 2026 21:59
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
1. července 2026 21:05
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
Mistrovství světa ve fotbale má za sebou skupinovou fázi a v sobotu se tak mohl odehrát první zápas vyřazovací fáze, která začíná poprvé v historii MS fází nazývanou „šestnáctifinále“, jíž se tak účastní 32 týmů. Jako první ji otevřeli svým vzájemným duelem reprezentanti Jihoafrické republiky a Kanady. Ta i přesto, že jako první v historii MS coby jedna ze spolupořádajících zemí nehrála v domácím prostředí, ale v Los Angeles, nakonec duel zvládla, když rozhodla trefa Estáquia zpoza šestnáctky na začátku závěrečného nastavení.
Zdroj: David Holub