Experti začnou bojovat s praním špinavých peněz. Policie na to nestačí

Praha - Vytvoření základů neformální sítě expertů na praní špinavých peněz, kteří budou na potírání legalizace výnosů z trestné činnosti celosvětově spolupracovat, je cílem dvoudenní mezinárodní konferenci, jež ve čtvrtek začala v Praze. Na setkání se sjeli odborníci z 34 států světa.

Jak na tiskové konferenci upozornil policejní prezident Petr Lessy, jde o vyvrcholení několikaletých snah o vytvoření sítě odborníků z různých oborů pro spolupráci na mezinárodní úrovni, která by fungovala vedle běžné formalizované mezinárodní spolupráce při vyšetřování. "Jedná se o první takové setkání, kdy jde o nastavení základních pravidel spolupráce nebo přijetí stanov," uvedl náměstek ředitele protikorupční policie Emil Kračmar.Právě Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality ustavující setkání AMON 2012 (Anti Money laundering Operational Network) zorganizoval, a to s podporou Eurojustu, který v Praze zastupoval Ladislav Hamran. Výhodou takové spolupráce je podle představitelů nejen výměna aktuálních informací a poznatků, ale také například analýza právního prostředí jednotlivých zemí a sjednocování evropské, resp. celosvětové legislativy v boji se špinavými penězi. "Smyslem není jen analýza legislativy jednotlivých zemí, ale chceme využít to, co je v jednotlivých právních úpravách pro potírání legalizace výnosů z trestné činnosti pozitivní a naopak eliminovat to, co je negativní," poznamenal k tomu Kamil Kouba z Odboru mezinárodní spolupráce a metodiky Kamil Kouba.Zatímco získávání informací při vyřizování mezinárodní právní pomoci trvá vzhledem k formalitám týdny až měsíce, takováto síť odborníků umožní takřka okamžitou reakci. Členy AMON jsou totiž současní nebo bývalí policisté se specializací na boj proti praní špinavých peněz, tak i státní zástupci a představitelé justice. Díky úzké spolupráci mohou podle náměstka ředitele Europolu Oldřicha Martinů členské státy lépe čelit novým formám praní špinavých peněz, které přináší zejména rozvoj internetu a dalších technologií. "Jak dnes zaznělo na jedné z přednášek o nových trendech, policie je 6 až 7 let pozadu," uvedl Martinů.Jak dodal policejní prezident Lessy, činnost sítě AMON bude hrazena z peněz Evropské unie.

Související

Více souvisejících

Praha konference

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

před 8 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy