Modrava - Od pondělního rána začali dřevorubci kácet v lokalitě Na Ztraceném u Modravy na Šumavě. Použijí speciální postup, který zamezí vytváření holin, řekl agentuře Mediafax mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.
Správa Národního parku Šumava tak pokračuje v asanaci stromů v této lokalitě. "Podařilo se najít takovou variantu, která bude vůči přírodě co nejšetrnější a zároveň ekonomicky přijatelná. K metodě loupání na stojato další postup asanace, který je také šetrný k ochraně přírody,“ popsal Pechoušek s tím, že tato varianta povede k utlumení kůrovcové kalamity a přitom zde nenastanou žádné excesy.
Plošné rozložení systému asanace kůrovcové kalamity Na Ztraceném bude připomínat pavučinu, nebo šachovnici. "Skupina dělníků pokácí vždy maximálně patnáct stromů. Na ni pak naváže část lesa, kde budeme pouze loupat. Tato část bude velká jako maximálně dvě výšky stromu, které na této lokalitě rostou. Na Ztraceném v žádném případě nebudeme vytvářet holiny,“ zdůraznil Pechoušek.
Od pondělního rána je v terénu asi dvacítka dřevorubců. "Zhruba třetina kácí, ostatní pokácené stromy loupou odkorňovači. Vzhledem k nepříznivému počasí a dešti se nedá přesně odhadnout, kolik stromů dokážeme zpracovat," sdělil agentuře Mediafax Nicolaie Buliga, majitel dřevorubecké firmy, která Na Ztraceném pracuje.
Práce začaly okolo osmé hodiny. Vedoucí územního pracoviště Modrava Správy NP Šumava Jan Bečvář udělil partě dřevorubců instrukce. "Kácet se budou pouze příslušně označené stromy. Pokud se přiblíží někteří z účastníků blokády, snažte se vyhnout konfliktu, vypněte pily a vše oznamte dále," zní příkazy.
Podle ekologických aktivistů se totiž mají v lokalitě pohybovat hlídky, které monitorují terén a kontrolují, jestli se kácí. "O zahájení kácení víme, podáme podnět k prošetření České inspekci životního prostředí. Pokud správa parku dodrží deklarovaný postup bez vytváření holin, použijeme takzvané legální prostředky k zastavení kácení. Pokud však dojdeme k závěru, že probíhá stejná devastace lokality jako v loňském roce, nemůžeme vyloučit další blokádu. Podle nás je navíc zásah v lokalitě nesmyslný, protože se kůrovec stejně rozšířil o několik kilometrů dále," uvedl agentuře Mediafax Vratislav Vozník, mluvčí ekologických aktivistů.
Související
Kvóta na dříví pro české pily by byla v rozporu s evropským právem
Muže při kácení stromu na Orlickoústecku zavalil kmen, zraněním podlehl
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 1 hodinou
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 2 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 2 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 3 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 3 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 6 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 7 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák