Olomouc - Bývalého řidiče olomoucké MHD Romana Smetanu, který byl odsouzen za pomalování předvolebních plakátů politiků, potrestal olomoucký soud za vyhýbání se vězení podmíněným trestem. Uložil mu jej trestním příkazem bez nařízení hlavního líčení. Smetana se ale soudu asi nevyhne. Žalobce totiž s rozhodnutím soudu nesouhlasí. Uložený trest považuje za mírný.
"Obdrželi jsme trestní příkaz, kdy byl panu Smetanovi uložen podmíněný trest odnětí svobody. My s tím ale nebudeme souhlasit, dnes si podáváme odpor a věc půjde s největší pravděpodobností do hlavního líčení. Trest považujeme za mírný," řekl dnes ČTK státní zástupce olomouckého státního zastupitelství Jaroslav Kouřil. Žalobce odmítl sdělit, zda bude požadovat přísnější podmíněný trest nebo zda bude žádat trest nepodmíněný. "To si nechám až na hlavní líčení," uvedl. Soudce, který trestní příkaz vydal, se dnes ČTK nepodařilo zastihnout.Smetana se vězení vyhýbal dvakrát. Tento případ se týká jara letošního roku. Smetana měl nastoupit do vězení na konci března, policii se vydal sám asi po měsíci po odborářské demonstraci v Praze. Státní zástupce na něj v této souvislosti podal obžalobu kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu hrozí až tři roky vězení.Brány věznice poté opustil předčasně 24. května kvůli stížnosti ministra spravedlnosti pro porušení zákona. Nejvyšší soud ale stížnost zamítl. Za mříže, kde si měl odpykat zbývajících 67 dní, se měl vrátit 8. října, což neučinil. Policie jej nakonec zadržela o týden později v Praze. Za toto jednání mu hrozí další potrestání. "Teoretická možnost je, že by se to spojilo do jednoho společného řízení, ale spíše se domnívám, že se to bude projednávat samostatně," doplnil státní zástupce.Smetana vyhýbání se vězení odůvodňoval tím, že je podle něj nesmyslné, aby vůbec nějaký trest dostal. Tvrdí, že volební inzerce je jen komunikací politiků s voliči. A on s nimi prý jako volič touto cestou komunikoval.Trest si má Smetana odpykat proto, že odmítl vykonat veřejně prospěšné práce, které mu společně s náhradou škody za poničení plakátů soudkyně uložila. Smetana se hájil tím, že pomalováním politických reklam chtěl vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz.Případem se zabýval kromě Nejvyššího soudu i prezident, jemuž Smetanovi příznivci podali žádost o milost. Prezident jim nevyhověl. Smetana původně zvažoval, že podá kvůli svému případu stížnost i k Ústavnímu soudu. Nakonec to neudělá. Po internetu vzkázal, že je malá šance na úspěch a hrozilo by smetení ze stolu kvůli nevyužití všech opravných prostředků.
Související
Langerova manželka šokuje: Tykadlový řidič je nenapravitelný recidivista
"Tykadlo" Smetana si oddechl, žalobci kauzu skončili
Roman Smetana , Kauza "tykadlový" řidič Smetana , Kauza: Řidič Tykadlo
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
před 2 hodinami
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
před 3 hodinami
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
před 3 hodinami
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
před 4 hodinami
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
před 5 hodinami
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
před 6 hodinami
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
před 6 hodinami
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
před 7 hodinami
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
před 8 hodinami
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
před 9 hodinami
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 9 hodinami
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 10 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 11 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 12 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 13 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 14 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
Jedna z evropských královských rodin si dělá vážné obavy o některého z členů. Norsko dobře ví o zdravotních problémech princezny Mette-Marit, která se v poslední době stáhla do ústraní. Novinky ohledně jejího stavu prozradil korunní princ Haakon.
Zdroj: Lucie Podzimková