Praha - Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi čeká na podpis prezidenta, ve středu Poslanecká sněmovna zvládla přehlasovat odmítavý názor Senátu. Schválení zákona poslanci je dobrá zpráva pro všechny, řekl ve čtvrtek generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.
Lidé nyní už podle Holuba nebudou muset platit církev ze svých daní. "Obce, kterým dosud bránil v rozvoji blokační paragraf, se nyní budou moci dále rozvíjet," říká o dalších dotčených zákonem Holub.
Dobrá zpráva je to podle něj i pro jedince, kteří využívají církevních sociálních služeb a škol. A také pro církve, které budou moci ze svých peněz financovat jejich poslání ve společnosti: "Hlásat radostnou zvěst o smyslu a hodnotě života každého jednotlivého člověka a pomáhat potřebným. Věříme, že konkrétní jednání jednotlivých farností, řádů i biskupství bude toto dokazovat mnohem jasněji než pouhá dnešní prohlášení," uzavřel sekretář.
Schválení zákona ocenil i kardinál Dominik Duka, norma podle něj dává jasný základ k dobrým vztahům mezi státem a církvemi. Podle slov na jeho facebookové stránce vždy zdůrazňoval kooperační model, který nyní bude posílený. "Jsem tedy rád, že byl složitě vyjednaný kompromis nakonec schválen a zároveň chovám naději, že tentokrát už budu mít od otázky tzv. církevních restitucí po více než 20 letech konečně pokoj," napsal na sociální síti.
Odsouhlasený zákon vychází z dohody vlády s církvemi, že se zvýší celkový objem naturálních restitucí z původních 51 miliard korun na 75 miliard korun. Díky tomuto navýšení se však sníží celková finanční náhrada z 83 miliard na 59 miliard korun.
Primárním cílem majetkového vyrovnání je umožnit církvím a náboženským společnostem, aby byly hospodářsky nezávislé na státu. Hlavní část vráceného majetku tvoří zemědělské nemovitosti. Restituce bude stát církvím vyplácet po dobu 30 let. Během prvních 17 let od nabytí účinnosti zákona o majetkovém vyrovnání bude ale i nadále stát církvím přispívat na jejich provoz. První tři roky bude částka příspěvku stejná jako v současnosti, dalších 14 let se bude každoročně snižovat o pět procent.
Související
Květná zahrada v Kroměříži zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud
Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS
Aktuálně se děje
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
včera
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
včera
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
6. srpna 2026 22:01
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
6. srpna 2026 20:10
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
6. srpna 2026 18:56
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
6. srpna 2026 18:03
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
6. srpna 2026 17:18
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
6. srpna 2026 16:14