F*ck the lady Ashton, vrací úder Ondřej Neff. A dává za pravdu Křečkovi

Praha - Středeční záznam hovoru mezi záznam estonským ministrem zahraničí Urmasem Paetem s šéfkou diplomacie EU Catherine Ashton nezůstal bez reakcí. Jedna z ministrových myšlenek, která během tvrdí, že za střelci z kyjevského Majdanu mohou stát představitelé nové ukrajinské vlády. Skandálního rozhovoru se mimo jiné chytl také český spisovatel Ondřej Neff, který má pro Lady Ashton zajímavý vzkaz.

"Panuje stále silnější a silnější podezření , že za střelci nebyl Janukovyč, ale někdo z nové koalice," tak se vyjádřil estonský ministr, když po návratu z Kyjeva telefonoval s Ashton, která odvětila, že by se situace měla vyšetřit. "Domnívám se, že bychom to měli vyšetřit. Tím nemyslím, že to chci navrhovat," sdělila ministrovi.

Po té, co nahrávka unikla na internet, se ministr Paet snažil uklidnit chaos a zmírnit dosah svých slov. „Je velmi nešťastné, že se hovor dostal k těm, kteří ho neměli slyšet. Mluvil jsem o tom, jaké se objevují verze toho, co se děje na Ukrajině, ale nehodnotil jsem je. Pouze jsem vyjadřoval obavy, že pokud tyto řeči začnou žít vlastním životem, může to vést ke zhoršení situace na Ukrajině," sdělil agentuře RIA Novosti v reakci na svá slova v telefonátu.

V hovoru s Ashton také mluvil o setkání s ukrajinskou lékařkou Olhou. Ta mu řekla, že mnoho zastřelených demonstrantů bylo zasažena stejným způsobem, jako mrtví policisté. Údajně to tedy může značit střelbu stejných lidí. "Ukázala mi fotografie a opírala se o mínění lékařů, kteří mluví o jednom stejném stejném typu kulek," sdělil v hovoru, načež mu Ashton odvětila, že je to opravdu hrozné.

Groteskní případ...

Podle spisovatele a publicisty Ondřeje Neffa nám celý uniklý hovor otevřel oči a vrací nás do reality. "Paeta referuje o indiciích, že ostřelovačské eskapády na kyjevském Majdanu jsou i v režii opozice. Paeta autentičnost rozhovoru nepopřel, lady Ashton se uchýlila do mediální ilegality a není známo, jak dlouho v ní hodlá setrvat," píše Neff na stránkách Neviditelný pes.

Podle něj má celý případ i groteskní stránky. Domnívá se, že pokud měl ministr takto závažné informace, měly se dostat na veřejnost a ne pouze k uším Lady Ashton. "Z reakce lady Ashton "Domnívám se, že bychom to měli vyšetřit. Tím nemyslím, že to chci navrhovat," je zřejmé, že dáma byla sdělením šokována, neboť to nabouralo její ideologický obraz a z něho plynoucí mediální konstrukci," dodává Neff a tvrdí, že je to důvod k jejímu odstoupení funkce, neboť fatálně selhala.

Neff také tvrdí,  že se dá pochopit rozhořčení ukrajinských občanů, a dává za pravdu zástupci ombudsmanky Křečkovi. "V tomto smyslu má pravdu Stanislav Křeček, který se nenechal zakřiknout svou šéfkou Šabatovou a nadále poukazuje na to, že byl ukrajinský prezident svržen nestandardně. To má samozřejmě závažné důsledky pro další politický vývoj a zdaleka to neznamená, že Stanislav Křeček pokládá Janukovyče za muže na pravém místě," píše na Neviditelném psovi.

Co vzkazuje Lady Ashton, která podle něj pouze sleduje zápas dobra a zla a drží palce dobru? "Skandální indiskrece podruhé v krátkém rozmezí ukázala na realitu: první odposlech odhalil americké pohrdání impotentní evropskou politikou (výraz "f*ck the EU" z úst druhé figury americké diplomacie) a druhý odposlech odhalil impotenci v praxi – musí se to vyšetřit, ale já to nenavrhuji. F*ck the lady Ashton za tato slova, opravdu v hodně obrazném slova smyslu," píše spisovatel Ondřej Neff.

Související

Kyjev

Zaplatila vraždící snajpry na Majdanu opozice? Podívejte se, jaká jsou podezření

Moskva/Londýn/Tallinn - Ruská televize Russia Today zveřejnila část odposlechnutého telefonátu mezi unijní ministryní zahraničí Catherine Ashtonovou a šéfem estonské diplomacie Urmasem Paetem o tom, že za únorovou střelbou do protivládních demonstrantů v Kyjevě mohl být někdo z tehdejší opozice. Při protestech zahynulo několik desítek lidí, většina z nich podlehla střelným zraněním.

Více souvisejících

Catherine Ashtonová Stanislav Křeček Ukrajina

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 9 hodinami

Pád letadla na Chrudimsku: Pilot dvoumístného ultralightu zemřel

Na Chrudimsku spadl ve čtvrtek odpoledne dvoumístný ultralight. Na místě zasahovaly záchranné složky, život pilota se bohužel zachránit nepodařilo. Odborníci nyní budou zjišťovat příčinu tragické nehody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy